jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۵۰۶   ۰۴ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۱۴

دادرسی پرونده املاک و مستغلات یک کاردینال با نفوذ واتیکان آغاز می‌شود. واتیکان برای روشنگری در این زمینه فهرست دارایی‌ها و املاک خود را برای اولین بار منتشر کرد. این دولت بیش از ۵۰۰۰ فقره ملک و مستغلات در اروپا دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، فردا سه‌شنبه آینده ۲۷ ژوئیه، دادگاه بررسی املاک و دارایی‌های یک کاردینال پرقدرت واتیکان شروع می‌شود. چند روز قبل از آغاز به کار دادگاه، اداره اموال واتیکان (آپسا) ترازنامه سالانه خود را که شامل املاک و مستغلات و درآمد ناشی از آنهاست برای اولین بار منتشر کرد.

این اسناد از جمله نشان می‌دهد که واتیکان ۴۰۵۱ ملک در ایتالیا و ۱۱۲۰ملک در لندن، پاریس، ژنو و لوزان دارد. طبق داده‌های آپسا سود این املاک در سال گذشته کمی کمتر از ۵۱ میلیون یورو بوده است. ارزش این دارایی‌ها معال یک میلیارد و ۸۰۰ هزار یورو است.

به گزارش دویچه وله خوان آنتونیو گوئررو، رئیس دبیرخانه اقتصادی واتیکان با اشاره به انتشار این اسناد گفته است که پاپ فرانسیس تلاش‌های بی‌سابقه‌ای برای ایجاد شفافیت در امور مالی واتیکان انجام می‌دهد. او در این باره گفته است: «فرهنگ ما رازداری است، اما آموخته‌ایم که شفافیت می‌تواند از ما در امور اقتصادی بهتر محافظت کند.»

فروش املاک و مستغلات پرونده اختلاس

رسوایی خرید یک ملک گران‌قیمت در منطقه چلسی در لندن است که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برملا شد. ۱۰ نفر متهم به دست داشتن در اختلاس هستند، از جمله آنجلو بچیو، کاردینال پرنفوذ ایتالیایی که به اتهام اختلاس، سو استفاده از قدرت و تلاش برای اعمال نفوذ بر شاهدان دادگاهی می‌شود.

اتهام او این است که بخشی درآمد ناشی از املاک و مستغلات واتیکان را به جیب خود ریخته و همچنین از صندوق‌های خیریه برای خود و نزدیکانش برداشت کرده است. بچیو همه اتهامات را رد کرده است و خود را بی‌گناه می‌داند.

با برملا شدن این رسوایی مالی، پاپ فرانسیس در ماه نوامبر گذشته نظارت مالی را از دبیرخانه دولت واتیکان گرفته و آنرا به آپسا داد. رئیس این نهاد در گزارشی اعلام کرده علیه کسانی که به اعتبار و "تقدس" واتیکان آسیب رسانده‌اند، اقدامات قانونی صورت می‌گیرد. همچنین املاک یاد شده به فروش خواهند رسید.

این گزارش سه زمینه را برجسته کرده است: "املاک و مستغلات، سرمایه گذاری‌ها و سایر فعالیت‌ها". گزارش شامل فعالیت‌ها با اوراق بهادار و سرمایه گذاری در اوراق بهادار بین‌المللی، مشاوره و دسترسی به بازار‌های سرمایه برای شواری واتیکان و سایر موسسات آن است. "سایر فعالیت‌ها" مربوط به خدمات دفاتر خرید، حسابداری، درآمد‌ها و پرداخت‌ها و همچنین آژانس مسافرتی "Peregrinatio Ad Petri Sedem" است که تهیه بلیط و سازماندهی سفر‌های اعضای واتیکان را بر عهده دارد.

این اسناد نشان می‌دهد که تنها حدود ۱۴ درصد از املاک و مستغلات واتیکان با قیمت‌های بازار اجاره داده می‌شود. ۸۶ درصد باقی‌مانده بیشتر توسط خود واتیکان به عنوان فضای مسکونی یا اداری با قیمت‌های پایین استفاده می‌شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها