jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۲۷۴۱۹   ۲۸ تير ۱۴۰۰  |  ۱۲:۰۵
در شرایط کنونی شاهد بحران در استان خوزستان هستیم و از این جهت بحث اقدام و پیگیری قضایی برای بحران‌های کشور از جمله در استان خوزستان بسیار مهم و ضروری است. از دهه هفتاد تنش‌های آبی در این استان شروع و اقداماتی از سوی دولت انجام شد. یکی از این پروژه‌ها به نام آب حیات بود که براساس آن از گتوند شوشتر به سمت آبادان لوله کشیدند و البته به همین واسطه هزینه زیادی را به کشور تحمیل کردند. در حال حاضر این پروژه هیچ فایده‌ای برای مردم خوزستان ندارد و از حیز انتفاع خارج شده است. اقدام دیگر اجرای طرحی به نام قدیر بود که میلیارد‌ها تومان برای آن هزینه شد و این هم متاسفانه جواب نداده و مشکلات همچنان باقی است.

هر بار طرح‌هایی اجرا و پولی هم تزریق شد و بعد از اجرایی شدن آن طرح‌ها نتیجه‌ای حاصل نشد و نتیجه آن بروز غائله‌هایی بود که پشت سر هم تکرار شد. با کمال تاسف کسی هم بواسطه این بی‌برنامگی‌ها و بی‌نظمی‌ها محاکمه نشد و معلوم نشد مقصر اصلی ماجرا کیست؟
 
چرا این اتفاقات می‌افتد و چرا این حوادث و بحران‌ها مدیریت نمی‌شود و برای چه این اجازه داده می‌شود که اعتراضات مردم به کف خیابان کشانده شود و چند نفری هم اقدام به آشوب کنند. این حوادث بحران‌ساز و تنش‌های ایجاد شده از آن برای نظام و کشور مشکل‌ساز است و به این بهانه رسانه‌های بیگانه در عرصه‌های مختلف مجازی سوءاستفاده و مشکلاتی برای کشور ایجاد می‌کنند.
 
باید پرسید که چرا تاکنون مقصران این حوادث محاکمه نشدند؛ بنابراین جا دارد که قوه قضاییه با قدرت پای کار بیاید و به پرونده‌ها از جنبه‌های مختلف قضایی، مالی و اقتصادی رسیدگی کند. بالاخره دست آخر باید معلوم شود که این همه پول و امکانات چرا در مسیر درست هزینه نشد. گذشته از مسائل مالی و اقتصادی باید به این موضوع هم رسیدگی شود که به جای پرداختن به مساله آشوب‌ها و تنش‌ها بعد از وقوع بحران بهتر است قبل از آن‌که بحرانی اتفاق بیفتد پیشگیری‌های لازم صورت گیرد.
 
قوه قضاییه باید در سطوح مختلف در بعد شهری، استانی و حتی کشوری به این قضیه رسیدگی کند. در حیطه دولت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نیرو و حتی وزارت کشور باید پاسخگو باشند و قوه قضاییه باید به این مساله ورود کند که چرا این هزینه‌ها صورت گرفت و نتیجه نداد و از سویی دیگر چرا اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع تنش و بحران انجام نشد. شرایط پیش آمده در خوزستان در حد اقدام علیه امنیت کشور است و انتظار برخورد قاطع قضایی با عوامل اصلی وقوع این بحران را داریم.
 
مجید ناصری‌نژاد نماینده شادگان / روزنامه جام جم
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها