رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی

صادرات مرغ نداریم

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان مطرح کرد

تحقق ۱۳۴ درصدی طرح توسعه گلخانه ها در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به تحقق ۱۳۴ درصدی طرح توسعه گلخانه های استان گفت: استان آذربایجان شرقی از نظر درصد پیشرفت برنامه توسعه گلخانه ها، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داد.
کد خبر: ۱۳۲۵۱۳۵
 به گزارش جام جم آنلاین آذربایجان شرقی ، اکبر فتحی روز سه شنبه ۱۵ تیر، در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به عملکرد عالی استان آذربایجان شرقی در تحقق اهداف طرح توسعه گلخانه های کشور گفت: طبق برنامه ابلاغی و تعیین شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی تا پایان خرداد سال ۱۴۰۰، استان آذربایجان شرقی می بایست ۱۱۵ هکتار از برنامه را محقق می کرد که خوشبختانه با برنامه ریزی و اقدامات مناسب از زمان پیشی گرفته است.

 وی ادامه داد: با احداث و توسعه ۱۴ گلخانه تجاری، میزان عملکرد استان با میزان تحقق ۱۳۴.۷ درصدی به ۱۵۴.۹ هکتار رسیده است و استان آذربایجان شرقی از این حیث در رتبه نخست کشور قرار دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با ارائه آمار مربوط به طرح توسعه گلخانه ها درکل کشور گفت: درسه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ از ۳۰۵۲ هکتار برنامه توسعه گلخانه ها، حدود ۳۷۸ هکتار انواع گلخانه های تجاری، گلخانه های کوچک مقیاس و سازه های فنی و سبک (سایبان کشاورزی) با میزان تحقق ۱۲.۴ درصد در سطح کشور توسعه یافته است.

وی افزود: از ۳۷۸ هکتار توسعه گلخانه های اجرا شده در سطح کشور ، ۱۴۳ هکتار معادل ۳۸ درصد به صورت خود اجرائی و ۲۳۵ هکتار معادل ۶۲ درصد با استفاده از تسهیلات بانکی به اجرا درآمده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، فتحی با اشاره به جزئیات این طرح افزود: از ۱۴۳ هکتار توسعه به صورت خود اجرائی، ۱۱۷ هکتار معادل ۸۲ درصد به گلخانه های تجاری تعلق داشته و ۹ هکتار معادل ۶ درصد به گلخانه های کوچک مقیاس و ۱۷ هکتار معادل ۱۲ درصد به سازه های فنی و سبک اختصاص یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان این‌که ۹۶ درصد توسعه گلخانه های تجاری از تسهیلات بانکی استفاده می کنند، افزود: این عدد معادل ۲۲۵ هکتار از ۲۵۳ هکتار سطح توسعه گلخانه ها با استفاده از تسهیلات بانکی می باشد و ۱۰ هکتار معادل ۴ درصد به سازه های فنی و سبک (سایبان های کشاورزی) تعلق دارد.

وی پیشرفت طرح توسعه گلخانه های کشور از شروع برنامه اقتصاد مقاومتی از سال ۱۳۹۵ تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ در کل کشور را ۷۳ درصد عنوان کرده و افزود: سال جاری و طبق برنامه ریزی ها باید ۳۰۵۲ هکتار گلخانه توسعه و قابلیت بهره برداری داشته باشد که تا پایان خرداد ماه با تحقق ۱۲ درصد برنامه، ۳۷۸ هکتار توسعه یافته است.

 وی میزان تحقق این طرح از سال ۱۳۹۵ تا انتهای سال ۱۳۹۹ را به ترتیب ۷۹ درصد، ۷۲ درصد، ۹۶ درصد، ۷۹ درصد و ۹۴ درصد بیان نمود و افزود: از ۱۷ هزار و ۸۲۶ هکتار برنامه پیش بینی شده توسعه گلخانه های کشور در این مدت ، ۱۳ هزار و ۳۹ هکتار آن تحقق یافته است.

گفتنی است؛ استان‌های لرستان، قزوین، گلستان، اردبیل و تهران به ترتیب با ۴۷، ۳۹.۵، ۳۲.۲، ۲۷.۶ و ۲۶.۴ درصد سطح پیشرفت برنامه ابلاغی طرح توسعه گلخانه ها پس از استان آذربایجان شرقی در رتبه های دوم تا ششم کشور قرار گرفته اند.


newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها