jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۴۶۲۹   ۱۴ تير ۱۴۰۰  |  ۰۷:۴۶

چند هفته پیش یکی از بزرگ ترین و معروف ترین عکس های تاریخ نقض شد؛ تصویری که در آن نشان می دهد در طول تاریخ چگونه انسان از یک میمون و یا گوریل (و یا هر حیوان دیگری شبیه آن) به یک انسان امروزی تبدیل می شود. این عکس در تحقیقات جدید رد شده و نشان دهنده تکامل نیست.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، اکنون تحقیقات گروهی و فردی نشان میدهد تصویری که تکامل انسان را در شش مرحله نشان می دهد واقعی نیست و در واقع تکامل واقعی انسان را نشان نمی دهد.

این تصویر از سال 1960 به طور مرتب در کتاب های درسی و غیردرسی مورد استفاده قرار می گیرد و اکنون نیز چند تن از دانشمندان خواهان حذف این تصویر از تمام کتاب ها شده اند تا بشر بیشتر از این اشتباه نکند.

عکس مشهور همین است:

ما انسان ها اینگونه تکامل پیدا کردیم (عکس)

یک هفته پیش نیز جمجمه بزرگی از انسان ماقبل تاریخ دوباره به نمایش درآمد. این جمجمه به هیچ عنوان در آن عکس قدیمی جای نمی گیرد. بدان معنا که هیچ یک از انسان های نخستین تا مدرن امروزی که در آن عکس مشهور به نمایش در آمده اند با این جمجمه باستانی هماهنگ نیستند. همین جمجمه نشان می دهد که آن عکس یک ادعای غلط علمی است. آن عکس نشان می دهد مغز انسان در طول تاریخ بزرگ تر شده است اما مقایسه مغز انسان کنونی با مغز ماقبل تاریخ نشان می دهد مغز آن انسان ماقبل تاریخ بزرگ تر از آنچه است که ما امروز داریم.

این جمجمه باستانی نخستین بار در سال 1933 یعنی 85 سال پیش در هاربین چین پیدا شده بود.

قدمت این جمجمه 146 هزار سال تخمین زده شده است.

اکنون دانشمندان می گویند این جمجمه متعلق به یک گونه بشری ناشناخته است و همین یک جمجمه کافی است تا آن عکس تاریخی برای همیشه نقض شود.

یک بار دیگر ، گونه های ما دریافتند که ما باید در داستان بشریت تجدید نظر کنیم تا با یافته های علمی جدید منطبق شود.

تکامل با انتخاب طبیعی ایده بزرگ چارلز داروین بود و امسال شاهد صد و پنجاهمین سالگرد انتشار کتاب بزرگ او یعنی "نزول انسان" هستیم که در آن او تئوری خود را در مورد انسان اعمال می کند.

از زمان داروین ، شواهد زیادی جمع شده است ، از استخوان های فسیلی گرفته تا اخیراً ، آنالیز DNA. این به ما تصویر وسیع تری از تکامل خود می دهد که اغلب آن را درختی تصور می کنیم که گونه های مختلف در زمان های مختلف از زمان آغاز زندگی روی زمین منشعب شده است.

عکسی که در ادامه می بینید شاید اطلاعات کامل تر و وسیع تری از تکامل انسان بدهد. در واقع این تصویر نشان میدهد که بر خلاف تصویر یک خطی و کاملا خلاصه شده قبلی ، انسان در طول تاریخ ممکن است به شاخه های متعددی تقسیم شده باشد.

ما انسان ها اینگونه تکامل پیدا کردیم (عکس)

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها