jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۴۱۴۴   ۱۰ تير ۱۴۰۰  |  ۱۹:۲۶

­بابک عشرتی، اپیدمیولوژیست گفت: نگران این هستیم که نوع جهش یافته کرونا از نوع "دلتا" در کل کشور سرایت کند؛ همچنان زدن ماسک، شستن دست‌ها و سرعت واکسیناسیون توصیه می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، بابک عشرتی، اپیدمیولوژیست در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: ویروس کرونا مثل دیگر ویروس‌ها تغییر شکل می‌هد و ممکن است این تغییر خوب یا بد باشد.
وی افزود: ویروسی که اکنون در جنوب کشور با آن درگیر هستیم ویروس هندی است و انتشار این ویروس نسبت به دیگر ویروس‌ها سریع‌تر است.

بابک عشرتی گفت: ممکن است برخی واکسن‌ها در مقابل ویروس هندی ضعیف عمل کنند.

وی افزود: ویروس دلتا جهشی است که در هند اتفاق افتاد و در روز‌های اخیر از استان‌های جنوبی دلتا گزارش شده است.

عشرتی گفت: ما نگران این هستیم که دلتا در کل کشور سرایت کند. همچنان زدن ماسک، شستن دست‌ها و سرعت واکسیناسیون توصیه می‌شود.

وی افزود: جهش‌های که اتفاق می‌افتد؛ سرعت انتقال را بالا می‌برد. تغییرات رفتاری مردم مثل ساده انگاری‌ها یا افزایش مسافرت‌ها نگران کننده است.

عشرتی گفت: بستری در سنین پایین بیشتر گزارش شده است و این ناشی از قدرت سرایت پذیری ویروس جهش یافته است.

این اپیدمیولوژیست افزود: ویروس جدید شایع شده در سیستان و بلوچستان و هرمزگان، ویروس جهش یافته کرونای هندی است. انتقال این ویروس سریع‌تر است و گروه‌هایی مانند کودکان و جوانان را بیشتر درگیر می‌کند.

تولید واکسن‌های داخلی با تیراژ چند میلیونی

دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت هم گفت: با ورود دلتا از جبهه جنوبی و شرق کشور، اکثر شهر‌های استان سیستان و بلوچستان قرمز شده است.

وی افزود: واکسیناسیون تنها راه رفع محدودیت هاست؛ با توجه به محدودیت‌ها و تحریم ما با مشکلاتی مواجه شدیم، اما از ماه آینده تولید واکسن بومی تصاعدی بالا خواهد رفت و تا یکی دو هفته آینده از واکسن‌های داخلی بیشتر استفاده خواهد شد.

سوش غالب در هرمزگان از نوع انگلیسی

حسین فرشیدی - رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم گفت: پیک کرونایی در استان کم کم پیر می‌شود و روند بستری کاهشی شده است.

وی افزود: دلتای هندی ابتدا در آزمایش استان رد یابی شد، اما سوش غالب همان نوع انگلیسی کروناست.
فرشیدی گفت: مراجعین در سنین پایین بیشتر است.

پیک پنجم شروع شده است

تقی ریاحی - رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) هم گفت: موارد بستری در بیمارستان دو برابر شده است.
وی افزود: پیک پنجم شروع شده و باید آماده باشیم تا این دوره را با آسیب کم سپری کنیم.
رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) گفت: موارد فوت کاهشی شده است.

افزایش ۴۰ درصدی بستری‌ها

خسرو صادق‌نیت - رئیس بیمارستان امام خمینی هم گفت: از یکی دو هفته قبل روند ثابت قبلی روند افزایشی به خود گرفت و نسبت به یک ماه گذشته صعودی شد.

وی گفت: هر روز نسبت به روز قبل روند افزایشی داریم. مراجعه بیماران غیر کرونایی هم افزایش داشته و این برای ما محدودیت ایجاد کرده است.

رئیس بیمارستان امام خمینی افزود: پذیرش بیماران غیر اورژانسی محدود شده است. ما روز‌هایی داشتیم که ۱۰۰ درصد تخت‌های ما اشغال شده بود.

خسرو صادق‌نیت گفت: در مقایسه با ماه گذشته اختصاص تخت‌های بیمارستانی به مبتلایان کرونایی افزایش یافته است؛ نیاز به بستری و مرگ و میر افزایش نداشته، اما شاهد روند رو به رشد بیماری هستیم.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها