jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۳۰۹۱   ۰۵ تير ۱۴۰۰  |  ۱۱:۵۸

روز گذشته دو فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی طی یک پیاده روی فضایی، دومین پنل خورشیدی جدید را نصب کردند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر ، برای سومین بار در کمتر از ۲ هفته اخیر، دو فضانورد به خارج از ایستگاه فضایی بین المللی رفتند تا با نصب پنل‌های خورشیدی جدید، سیستم انرژی این ایستگاه را ارتقا دهند.


شین کیمبروگ فضانورد ناسا و توماس پسکه فضانورد فرانسوی طی یک راهپیمایی فضایی ۶ ساعت و ۴۵ دقیقه‌ای دومین پنل خورشیدی جدید را نصب کردند. آن‌ها قبلاً در ۱۶ و ۲۰ ژوئن راهپیمایی‌های فضایی را برای نصب نخستین پنل خورشیدی جدید انجام داده بودند.

پنل خورشیدی جدید که توانمندتر، اما کوچک‌تر است، جلوی پنل‌های فعلی ایستگاه فضایی که قدیمی‌تر هستند، نصب شده و کمی از آن‌ها را می‌پوشاند.

دومین پنل خورشیدی جدید ایستگاه فضایی بین المللی نصب شد
دومین پنل خورشیدی جدید ایستگاه فضایی بین المللی نصب شد
 

این درحالی است که نشانه‌هایی از کاهش عملکرد پنل‌های قدیمی ایستگاه فضایی بین الملی مشاهده شده بود. البته عمر مفید این پنل‌ها ۱۵ سال تخمین زده می‌شد و آن‌ها مدتی طولانی‌تر از بازه گفته شده، فعال بوده‌اند. نخستین جفت از پنل‌های قدیمی در دسامبر ۲۰۰۰ میلادی نصب شدند و بیش از ۲۰ سال انرژی مورد نیاز ایستگاه فضایی را تأمین می‌کردند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها