jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۹۴۲   ۳۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۷:۴۰

به گفته کارشناسان، کودکان در ۱۵ ماه گذشته یا حتی بیشتر با عوامل بیماری‌زا برخورد چندانی نداشتند در نتیجه نتوانسته‌اند سیستم ایمنی خود را برای مقابله با موارد مختلف عفونت در پساکرونا آماده کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، به گفته کارشناسان در انگلیس، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک به دلیل ادامه بحران کووید-۱۹ (Covid-۱۹) ممکن است بسیاری را نجات دهد، اما سیستم ایمنی بدن کودکان را نیز تضعیف می‌کند.

به گفته آنان کودکان در ۱۵ ماه گذشته تاکنون برخورد‌های زیادی با عوامل بیماری‌زای آنفلوانزای فصلی نداشته‌اند به همین دلیل بدن آنان نتوانسته است مصونیت لازم، برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا در روز‌های پس از همه‌گیری (پساکرونا) ایجاد کند.

همچنین ویروس‌شناسان نگران ویروس انسدادی تنفسی (RSV) هستند که منجر به عفونت ریوی جدی و گاهی مرگ در کودکان زیر یک سال می‌شود؛ روزنامه گاردین در این مورد گزارش کرد که هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد.

کارشناسان اظهار کردند: در روز‌های قبل از همه‌گیری، RSV بیش از سایر اشکالات فصلی کودکان را روانه بیمارستان می‌کرد. با این حال، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، کودکان را از ابتلا به این بیماری طی همه‌گیری دور نگه داشته است، اما با بازگشت به حالت عادی، RSV کشنده‌تر خواهد بود و کودکان دوباره به این بیماری مبتلا می‌شوند، زیرا در نهایت ماسک‌ها، فاصله‌های اجتماعی و سایر پروتکل‌های مربوط به کووید-۱۹ لغو می‌شوند.

دکتر کاترین مور، مشاور و دانشمند بالینی در بهداشت عمومی ولز انگلستان اظهار کرد: «بیماری آنفلوآنزا من را نگران می‌کند، اما برای مقابله با آن واکسن وجود دارد بنابراین افراد آسیب‌پذیر همچنان به واکسن‌ها دسترسی خواهند داشت.»

شایان‌ذکر است، قبل از همه‌گیری، سالانه بیش از ۳۰هزار نوزاد و کودک زیر پنج سال به دلیل ابتلا به RSV در بیمارستان‌های انگلستان بستری می‌شدند.

ویلیام ایروینگ، استاد ویروس‌شناسی از دانشگاه ناتینگهام با تکرار این دیدگاه گفت: «ما در زمستان گذشته شاهد موارد ابتلا به آنفلوآنزا نبودیم بنابراین اگر زمستان امسال دوباره آنفلوآنزا برگردد، ممکن است نتایج آن ناخوشایند باشد.»
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش