jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۳۲۰۹۷۵   ۲۴ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۰:۴۶

واکنش معاون آب و آبفای وزیر نیرو به انتشار یک ویدئو:

کشف چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین صحت ندارد

معاون آب و آبفای وزیر نیرو نسبت به انتشار ویدئویی در فضای مجازی درباره کشف چند صدمیلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین واکنش نشان داده و آن را غیر واقعی دانست.

به گزارش جام جم آنلاین، قاسم تقی زاده خامسی امروز (دوشنبه) در صفحه اینستاگرام خود در باره انتشار این ویدئو نوشت: در روزهای اخیر این ویدئو به‌طور گسترده در فضای مجازی درحال انتشار است که در نوید پیدا شدن چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین را می‌دهد.

وی ادامه‌داد: تماس‌های زیادی از طرف دوستان و اصحاب رسانه درباره آن انجام شده است، بنابراین مطالبی درباره آن برای تنویر افکار عمومی ارائه می‌شود.

معاون وزیر نیرو نوشت: مطالعه‌ های اکتشاف آب با عنوان آب ژرف چند سالی است که توسط حوزه معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری آغاز شده است.

تقی‌زاده خامسی ادامه‌داد: حاصل همکاری آن معاونت با وزارت نیرو در این باره منجر به حفاری یک حلقه چاه عمیق به عمق ۲ هزار و ۲۰۰ متر (و بعدها به‌طور مستقل توسط معاونت علمی و فناوری رییس‌ جمهوری تا عمق سه‌هزار و ۱۰۰ متر) بود.

وی نوشت: آب‌ دهی این چاه با استفاده از پمپاژ توسط پمپ شرکت نفت حدود هفت لیتر بر ثانیه و شوری آن نزدیک به آب دریا بود که با حفر یک حلقه چاه کم‌ عمق، آب‌دهی مذکور (و البته کیفیت بهتر) و با هزینه‌های بسیار کمتر قابل دستیابی است.

معاون وزیر نیرو افزود: لازم به ذکر است چاه ذکر شده ابتدا به صورت آرتزین (با آب‌دهی حدود چهار لیتر برثانیه) بود، اما پس از گذشت مدت کوتاهی به سرعت از حالت آرتزین خارج شد و بنابراین خروج آب فقط به کمک پمپ امکان‌پذیر است.

تقی‌زاده خامسی نوشت: ویدیویی که به‌تازگی درحال گسترش در فضای مجازی است مربوط به عملیات شست و شوی یک چاه معمولی بوده و هیچ ارتباطی با چاه حفاری شده در سیستان ندارد.

وی ادامه‌داد: این ویدئو چند سال پیش نیز در فضای رسانه‌ای پخش شده بود که به‌تازگی بازپخش شد.

معاون وزیر نیرو نوشت: عملیات شست و شوی چاه یک روش معمول پس از حفاری به روش دورانی در آبرفت یا سازند سخت است و منبع ویدئو نامشخص است و حتی ممکن است مربوط به ایران هم نباشد.

وی افزود: دکل حفاری مورد استفاده در این ویدئو با دکل حفاری سیستان متفاوت است.

تقی زاده خامسی اضافه‌کرد: انتشار گسترده مطالبی بدون پشتوانه علمی و بدون ارتباط از این دست از سوی افرادی با عنوان های دکتر، مهندس، کارشناس آب ژرف و غیره بدون هیچگونه تخصص در بخش آب‌های زیر زمینی مسبوق به سابقه بوده و به‌جای انتشار مبانی علمی موضوع در محافل علمی و مجله‌ها و رساله‌های تخصصی، از فضای مجازی و رسانه‌ای منتشر می‌شود.

وی نوشت: بدیهی است انتشار مطالبی از قبیل این‌گونه ویدئوها فقط سبب افزایش انتظارات در بخش قابل توجهی از مردم می‌شود که نتیجه آن کاهش بهره‌وری در آب کشور خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها