بررسی‌ های یک گروه بین‌المللی نشان می‌دهد

گرمایش زمین دریاچه یخی قطب جنوب را از بین برد (+عکس)

پنجمین اقیانوس زمین، به رسمیت شناخته شد.
کد خبر: ۱۳۲۰۶۴۸
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، انجمن ملی جغرافیایی آمریکا، وجود پنجمین اقیانوس روی زمین که اقیانوس جنوبی نامیده می‌شود، به رسمیت شناخت.به رسمیت شناختن پنجمین اقیانوس زمین


اسپوتنیک به نقل از وب‌سایت نشنال جئوگرافیک گزارش داده است که انجمن ملی جغرافیایی آمریکا، وجود پنجمین اقیانوس روی زمین که اقیانوس جنوبی نامیده می‌شود، به رسمیت شناخت و از ۸ ژوئن ۲۰۲۱، سازمان علامت‌گذاری آن بر روی نقشه را آغاز می‌کند.

دانشمندان، مدت‌ها است از اصطلاح اقیانوس جنوبی، جهت اشاره به دریا‌های اطراف قطب جنوب استفاده می‌کنند، اما هنوز توافق‌نامه بین‌المللی جهت تعیین مرز‌های اقیانوس پنجم صورت نگرفته است.

کارشناسان در این‌باره بحث کردند آیا آب‌های قطب جنوب، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که موجب می‌شوند نامی به آن‌ها بدهند یا این‌که نسبت دادن آن‌ها به مناطق جنوبی اقیانوس‌های هند، آتلانتیک و آرام، درست‌تر است؟

اکنون، اصطلاح اقیانوس جنوبی به آب‌های اطراف قطب جنوب گفته می‌شود که تا ۶۰ درجه عرض جنوبی گسترش می‌یابد، به استثنای گذرگاه دریک و دریای اسکوشیا که در اقیانوس اطلس جنوبی قرار دارند.

بر خلاف ۴ اقیانوس دیگر، مرز‌های اقیانوس جنوبی از سوی قاره‌ها تعریف نمی‌شوند، بلکه به‌وسیله جریان گردشی قطب جنوب (جریان باد غربی) که از غرب به شرق اطراف قطب جنوب جریان دارد، تعریف می‌شوند. آب داخل جریان، سردتر و با شوری کمتر از آب‌های شمال ۶۰ درجه عرض جغرافیایی جنوبی است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها