دانستنی های سلامت

چرا چشممان قرمز می شود؟

بعضی دندانپزشکان تنها با نگاه کردن به دهان مراجعان می‌توانند باردار بودن آنان را تشخیص دهند.
کد خبر: ۱۳۲۰۶۴۰
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ یک دانشجوی دندانپزشکی، ادعا کرده که بعضی دندانپزشکان تنها با نگاه کردن به دهان مراجعان می‌توانند باردار بودن آنان را تشخیص دهند.

خانم سوکمانی مجموعه‌ای را با نام «چیز‌هایی که یک دندانپزشک می‌تواند تنها با نگاه کردن به دهان شما درباره‌تان بگوید» ساخته و منتشر می‌کند.

تشخیص بارداری از راه معاینه دهان؟

در قسمت سوم آن مجموعه، او ادعا می‌کند که دندانپزشکان از فرسایش مینای دندان که بر اثر حالت تهوع (در دوران ویار) ایجاد می‌شود، و نیز با عارضه‌ای که «التهاب لثه بارداری» نام دارد و به گفته خانم سوکمانی در ۳۰ تا ۵۰ درصد مراجعان باردار دیده می‌شود، می‌توانند بارداری فرد را تشخیص دهند.

او نوشته: «لثه‌ها ملتهب و متورم می‌شوند و بیشتر احتمال خون‌ریزی دارند.»
این مطلب خانم سوکامی باعث شد کاربران نیز به روایت تجارب خود در دندانپزشکی هنگام بارداری بپردازند. شخصی ادعا کرد که دندانپزشکی بارداری مادرش را به او اطلاع داده بوده است. ملیسا میز نوشت: «مادرم گفت دندانپزشک از او پرسیده که چند ماهه باردار است، در حالی که خودش هنوز نمی‌دانست باردار است!»

به گفته اتحادیه بارداری آمریکا، لثه ملتهب و نیز خونریزی در دهان، از عوارض رایج بارداری است، چرا که «تغییرات هورمونی باعث افزایش جریان خون به بافت لثه، و منجر به حساس‌تر شدن و تحریک و التهاب لثه‌ها می‌شود.»

این اتحادیه می‌گوید، التهاب لثه بارداری معمولا در ثلث دوم بارداری به وخیم‌ترین وضع می‌رسد. در تارنمای اتحادیه بارداری آمریکا آمده است: «این تغییرات هورمونی همچنین باعث تضعیف واکنش طبیعی بدن به باکتری‌هایی می‌شود که ممکن است باعث بروز عفونت در اطراف دهان و دندان‌ها شود. این امر باعث می‌شود پژک در دندان راحت‌تر ایجاد شود و منجر به آسیب‌پذیرتر شدن لثه در برابر التهاب می‌شود.»

دندانپزشکان توصیه می‌کنند بهترین راه برای مقابله با التهاب لثه بارداری، رعایت خوب بهداشت دهان و دندان، دو بار در روز مسواک زدن، و یک بار در روز نخ دندان کشیدن است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها