jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۶۴۰   ۲۳ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۰:۴۴

بعضی دندانپزشکان تنها با نگاه کردن به دهان مراجعان می‌توانند باردار بودن آنان را تشخیص دهند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ یک دانشجوی دندانپزشکی، ادعا کرده که بعضی دندانپزشکان تنها با نگاه کردن به دهان مراجعان می‌توانند باردار بودن آنان را تشخیص دهند.

خانم سوکمانی مجموعه‌ای را با نام «چیز‌هایی که یک دندانپزشک می‌تواند تنها با نگاه کردن به دهان شما درباره‌تان بگوید» ساخته و منتشر می‌کند.

تشخیص بارداری از راه معاینه دهان؟

در قسمت سوم آن مجموعه، او ادعا می‌کند که دندانپزشکان از فرسایش مینای دندان که بر اثر حالت تهوع (در دوران ویار) ایجاد می‌شود، و نیز با عارضه‌ای که «التهاب لثه بارداری» نام دارد و به گفته خانم سوکمانی در ۳۰ تا ۵۰ درصد مراجعان باردار دیده می‌شود، می‌توانند بارداری فرد را تشخیص دهند.

او نوشته: «لثه‌ها ملتهب و متورم می‌شوند و بیشتر احتمال خون‌ریزی دارند.»
این مطلب خانم سوکامی باعث شد کاربران نیز به روایت تجارب خود در دندانپزشکی هنگام بارداری بپردازند. شخصی ادعا کرد که دندانپزشکی بارداری مادرش را به او اطلاع داده بوده است. ملیسا میز نوشت: «مادرم گفت دندانپزشک از او پرسیده که چند ماهه باردار است، در حالی که خودش هنوز نمی‌دانست باردار است!»

به گفته اتحادیه بارداری آمریکا، لثه ملتهب و نیز خونریزی در دهان، از عوارض رایج بارداری است، چرا که «تغییرات هورمونی باعث افزایش جریان خون به بافت لثه، و منجر به حساس‌تر شدن و تحریک و التهاب لثه‌ها می‌شود.»

این اتحادیه می‌گوید، التهاب لثه بارداری معمولا در ثلث دوم بارداری به وخیم‌ترین وضع می‌رسد. در تارنمای اتحادیه بارداری آمریکا آمده است: «این تغییرات هورمونی همچنین باعث تضعیف واکنش طبیعی بدن به باکتری‌هایی می‌شود که ممکن است باعث بروز عفونت در اطراف دهان و دندان‌ها شود. این امر باعث می‌شود پژک در دندان راحت‌تر ایجاد شود و منجر به آسیب‌پذیرتر شدن لثه در برابر التهاب می‌شود.»

دندانپزشکان توصیه می‌کنند بهترین راه برای مقابله با التهاب لثه بارداری، رعایت خوب بهداشت دهان و دندان، دو بار در روز مسواک زدن، و یک بار در روز نخ دندان کشیدن است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش