jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۵۸۹   ۲۳ خرداد ۱۴۰۰  |  ۰۹:۵۰

اکنون که واکسیناسیون همگانی در ایران آغاز شده است بسیاری این سوال را مطرح می کنند که اگر کسی قبلا کرونا گرفته لازم واکسن این بیماری را هم بزند یا لزومی ندارد؟

به گزارش جام جم آنلاین  ، این سوال مدام تکرار می شود و دو پاسخ هم برای آن وجود دارد. یک عده می گویند زدن واکسن به همه واجب است، حتی کسانی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند.

یک عده دیگر می گویند زدن واکسن برای کسانی که کرونا گرفته اند واجب نیست و افراد دیگری باید در اولویت دریافت واکسن باشند.

اما باید به طور دقیق تر و علمی تر به این سوال پاسخ داد. اگر مدت زمان بسیار کمی از زمان ابتلای شما به کرونا گذشته باشد نیازی نیست واکسن بزنید چرا که آنتی بادی های این ویروس در بدن شما تولید شد است و بدن شما به اندازه کافی قدرت توانایی با عفونت احتمالی و جدید را دارد.

اما اگر از زمان ابتلای شما به کرونا مدتی طولانی گذشته حتما واکسن را تزریق کنید چرا که دیگر بدن شما آنتی بادی کافی ندارد و در صورتی که در معرض ویروس قرار بگیرد دوباره مبتلا بشوید. هم اکنون افراد زیادی در سراسر جهان وجود دارند که بیش از یک بار مبتلا به کرونا شده اند و این نشان می دهد آنتی بادی های حاصل از این بیماری در بدن قدمتی طولانی ندارند و بعد از مدتی از بین می روند.

بر اساس گزارش نیوزمدیکال دانشمندانی از کلیوند آمریکا موثر بودن واکسیناسیون کرونا بر روی هر دو دسته افرادی که قبلا به بیماری مبتلا شده بودند و یا اصلا آن را نگرفته بودند بررسی کردند و به نتایجی دست یافتند.

این تحقیقات نشان داد افرادی که اخیرا به ویروس کرونا آلوده شده بودند نیازی به واکسن ندارند چرا که تغییری در بدن آنها به وجود نمی آورد. نتایج این تحقیقات نشان داد افرادی بدون سابقه ابتلا به کرونا نسبت به افرادی که این بیماری را گرفته اند باید در اولویت دریافت واکسن باشند.

در حال حاضر ، بیشتر کشورها واکسیناسیون را برای کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر کارکنان خط مقدم ، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری زمینه ای را اولویت قرار می دهند.

برای اثبات بیشتر این موضوع در کلینکی در کلیولند آمریکا 52 هزار و 238 فرد مورد آزمایش قرار گرفتند و نتیجه ثابت کرد که افرادی بدون سابقه بیماری باید در اولویت دریافت واکسن باشند چرا که آنتی بادی در بدن آنها نیست.

واکسن برای بیماری که به تازگی کرونای خود را پشت سر گذاشته ایمنی بیشتری ایجاد نمی کند.

از سوی دیگر یک سوال دیگر هم وجود دارد. فردی که به کرونا مبتلا است و تست او هنوز مثبت ارائه می شود باید واکسن بزند؟ پاسخ به این سوال هم منفی است. در تحقیقات کلیوندی در این رابطه نیز تحقیقی انجام شد و به افراد کرونا مثبت واکسن تزریق شد. اما بعد از آزمایش مجدد دوباره تست آنها مثبت بود تا دوباره اثبات شود واکسن کرونا فقط و فقط برای پیشگیری است نه درمان کرونا.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش