jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۳۲۰۳۰۸   ۲۱ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۷:۳۸

کاهش ۵۳ درصدی بارش نسبت به سال قبل

کشاورزان هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به شرایط جوی، کشاورزان هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند تا مشکلی برای تولید رخ ندهد.

به گزارش جام جم آنلاین، مسعود حقیقت، مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به آسمان صاف و جو پایدار در اکثر نقاط کشور اظهار کرد: طی سه روز آینده در اکثر مناطق کشور آسمان صاف و جو پایدار است و همواره روند کند تدریجی افزایش دما در اکثر نقاط کشور وجود دارد.

وی افزود: طی روزهای آتی در اکثر مناطق نوار شرقی کشور در شمال سیستان و بلوچستان و منطقه زابل وزش باد شدید همراه با خیزش گرد و خاک وجود دارد که این امر کاهش کیفیت هوا را به دنبال دارد.

حقیقت ادامه داد: در برخی مناطق سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، شمال‌غرب و شمال کشور بارش پراکنده خواهیم داشت.در مناطقی از کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان رگبار باران، رعد برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

این مقام مسئول در توصیه ای به کشاورزان بیان کرد: با توجه به شرایط جوی سرشاخه کاری، هرس سبز در تاکستان ها، پیوند درختان پسته در استان خراسان شمالی و آبیاری سبک‌ مزارع پنبه به کشاورزان توصیه می شود، همچنین کاشت پنبه بلافاصله بعد از برداشت گندم و کلزا در استان گلستان انجام شود.

به گفته وی، مبارزه با زنجره خرما و کنه گردآلود سوسک سرخرطومی خرما در نخیلات مناطق شرقی و جنوبی استان کرمان و استفاده از تله های نوری جهت مبارزه با سن انجام شود.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در توصیه ای دیگر به باغداران بیان کرد: با توجه به پیش بینی وزش بادهای گرم در استان هرمزگان به منظور جلوگیری از بیماری لکه مستطیلی خرما، آبیاری نخیلات در ساعات اولیه صبح توصیه می شود.

حقیقت درباره آخرین وضعیت بارش کشور گفت: بنابر آخرین آمار مجموع بارش کشور از ابتدای سال زراعی ۱۲۹.۶ میلی متر، مدت مشابه سال قبل ۲۷۶.۴ میلی متر و دوره بلندمدت ۲۲۱.۵ میلی متر بوده است که این امر کاهش ۵۳.۱ درصدی بارش نسبت به سال قبل و ۴۱.۵ درصدی دوره بلندمدت را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری انواع خشکسالی ها را در استان های مختلف داریم، گفت: خشکسالی انواع و اقسام‌ مختلف همچون ضعیف، متوسط، شدید و بسیار شدید دارد که با این وجود مدیریت کشت بهاره امری ضروری است.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی با بیان اینکه بارش چندانی در تابستان نداریم، گفت: نقشه‌های پیش یابی اقلیم شناسی نشان می‌دهد که بارش‌ها تا حدود ۶ تیر در اکثر مناطق کشور در حد صفر است و تنها بارش‌های محدودی در نیمه غربی خزر تا شمال غرب پیش بینی می‌شود‌.

وی در پایان درباره آخرین وضعیت دما تصریح کرد: مدل ها نشان می دهد که دما طی ماه های آتی نرمال و بیش از نرمال است و به طور کلی ذات تابستان با گرما همراه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر