jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۰۱۳   ۲۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۹:۳۵

بر اساس نتایج یک مطالعه آلمانی که چند روز پیش منتشر شد  مخلوط کردن واکسن های کووید نه تنها ایمن و موثر است ، بلکه می تواند ایمنی بیش از دو بار واکسن مشابه را ایجاد کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل ، نتایج این تحقیق نشان می دهد که پاسخ ایمنی دو واکسن ترکیب شده کرونا تقریباً چهار برابر بیشتر از دو دوز یک واکسن است و این نتایج می تواند پدید آورنده نسل جدید واکسن های کرونا باشد.

در این مطالعه واکسن های آسترازنکا و فایزر در نظر گرفته شدند.

آزمایشات مشابه دیگری در اسپانیا نیز انجام شد و نتایج آن مشابه با قبلی بود یعنی اینکه ترکیب دو واکسن منجر به ایجاد ایمنی بیشتر شد.

نتایج مثبت از این یافته ها نشان داده است که احتمالا دوره جدید واکسن ها به معنای ترکیب انواع متفاوت آن با یکدیگر باشد.

پروفسور جرمی براون  یکی از اعضای کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی (JCVI) آمریکا قبلاً گفته بود که مخلوط کردن واکسن ها اجتناب ناپذیر است.

وی دو هفته پیش نیز بر روی این موضوع تاکید کرد و گفت واکسن هایی که در اولین مرحله فرآیند ترکیب قرار خواهند گرفت آسترازنکا، مدرنا و فایزر هستند.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو