jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۹۷۶   ۱۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۵:۰۰

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیشگیری از وقوع فساد با خشکاندن ریشه‌های شکل‌گیری فساد، مقدم بر مبازره با آن است.

به گزارش جام جم آنلاین، عبدالناصر همتی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: مبارزه با فساد مبارزه با معلول است در حقیقت ما باید به جلوگیری از وقوع فساد در کشور توجه کنیم و اینکه ریشه‌ها و دلایل فساد را در کشور بخشکانیم.

وی اضافه کرد: در تصمیم گیری‌ها به نوعی سیاست‌گذاری می‌کنیم که در عمل زمینه‌ها و فضای رانت و فساد ایجاد می‌شود قیمت گذاری‌های دولتی، امضا‌های طلایی و شفاف نبودن بسیاری از قرارداد‌ها بحث‌ های بسیار مهمی در شکل‌گیری فساد است اگر بخواهیم خود را به مبارزه با فساد محدود کنیم و به مبارزه با معلول برویم، فساد را کشف کنیم و حالا یک نفر را هم ۱۰ سال زندانی کنیم مشکل کشور حل نمی‌شود بلکه باید کاری کنیم که در کشور ما مسئله مبارزه با فساد به مسئله مهم کشور تلقی شود؛ و مردم همه نسبت به فساد احساس مسئولیت و شبکه مردمی با فساد مقابله کنند.

همتی گفت: به نظر من اگر تصمیم گیری‌ها عقلانی نباشد و بر مبنای منطق، اصل مهم اقتصاد و اصل فضای رقابتی و کسب وکار شفاف نباشد همچنان فساد تولید خواهیم کرد و باید پرونده‌ها به قوه قضاییه برود و محدود هم با آن‌ها برخورد می‌شود که مشکل حل نمی‌شود.

وی افزود: برای خشک کردن ریشه‌ های فساد برنامه‌ای داریم که اعلام خواهیم کرد و این برنامه مبنای تصمیم‌گیری‌ها خواهد شد و در نتیجه آن ان شاءالله فساد در کشور ما به حداقل برسد، زیرا این میزان فساد بسیار بد است و مردم را نسبت به حکومت و مسئولان بدبین کرده است البته با آن‌هایی که فساد می‌کنند باید برخورد قضایی شود، اما اصل راه برون رفت از فساد این است که بیاییم به ریشه فساد توجه و تصمیمات مان را به آن جا متمرکز کنیم.

همتی با بیان اینکه پیشگیری در همه زمینه‌ها بسیار مهم است، گفت: در مسائل اقتصادی و بهداشت، پیشگیری بسیار مهم است با پیشگیری همیشه هزینه‌ها کاهش می‌یابد و فضای جامعه هم کمتر آلوده می‌شود این برای جامعه ما بسیار بد است که هرجا می‌نشینیم و هر تصمیمی گرفته می‌شود می‌گویند در آنجا دزدی می‌شود یا رانتی نصیب عده‌ای می‌شود از این رو باید در کشور با وقوع فساد برخورد کنیم و اقداماتی انجام دهیم که مردم عزیز بدانند در این زمینه جدی هستیم و من در این باره جدی خواهم بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها