jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۱۴۴   ۰۸ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۵:۴۱

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد:

کاهش ۳۰ درصدی بهره‌وری کارمندان به دلیل کمبود ریزمغذی‌ها

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه کمبود ریزمغذی ها تا ۳۰ درصد بهره‌وری کارمندان را کاهش می‌دهد، گفت: ابتلا به بیماری های غیرواگیر در جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ سال شایع تر است.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر زهرا عبداللهی روز شنبه در نشست کارگاه آموزشی بهبود تغذیه کارکنان که در این وزارتخانه برگزار شد با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر نخستین علت مرگ و میر در جهان هستند، افزود: سالانه ۳۸ میلیون نفر در سراسر دنیا به دلیل ابتلا به بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند؛ مشکلات قلبی- عروقی، سرطان ها، دیابت و مشکلات تنفسی از شایع ترین بیماری های غیرواگیر محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد افرادی که به دلیل بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند در سنین بهره وری بوده و از جمعیت فعال جامعه هستند، اظهار داشت: دو سوم مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر به دلایل مختلفی همچون تغذیه نامناسب، عدم تحرک و دخانیات گزارش شده است.

الگوی غذایی نامناسب و تحرک ناکافی از علل مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر

عبداللهی ادامه داد: الگوی غذایی نامناسب و تحرک ناکافی دو علت اصلی مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشور هستند؛ بر اساس مستنداتی که در دنیا وجود دارد با تغذیه مناسب می توان از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کرد.

به گفته مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، ۳۰ درصد از ابتلا به سرطان ها درصورت داشتن رژیم غذایی سالم قابل پیشگیری هستند.

وی در ادامه به نقش مهم تغذیه در بازدهی و بهره وری کارمندان اشاره و خاطرنشان کرد: سالانه ۲۷۰ میلیون حادثه شغلی اتفاق می افتد که منجر به مرگ ۳۵۵ هزار نفر می شود.

کمبود ریزمغذی ها تا ۳۰ درصد بهره وری کارمندان را کاهش می دهد

عبداللهی با تاکید بر اینکه بین نوع تغذیه کارکنان و خستگی و خواب آلودگی آنها در محیط کار ارتباط مستقیمی وجود دارد، اضاف کرد: تعداد روزهای غیبت در محیط کار در کارکنان چاق ۲ برابر افرادی است که وزن متناسب دارند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کمبود ریزمغذی ها تا ۳۰ درصد بهره وری کارمندان را کاهش می دهد، خاطرنشان کرد: ابتلا به بیماری های غیرواگیر در جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ سال شایع تر است و زمانی که الگوی تغذیه در این سن نامناسب باشد احتمال ابتلا افزایش می یابد.

وی با اظهار تاسف نسبت به اینکه اضافه وزن در گروه سنی ۳۰ تا ۷۰ سال در ایران شیوع بالایی دارد، توضیح داد: چاقی ریزفاکتور اصلی ابتلا به بیماری های غیرواگیر است. حداقل ۵۰ درصد جامعه تحرک کافی ندارند که ۴۷ درصد این آمار را آقایان و ۶۴ درصد را بانوان تشکیل می دهند.

کاهش ۲۰ درصدی بازدهی کارمندان درصورت تغذیه نامناسب

عبداللهی با بیان اینکه به ازای هر ۶ ساعت نشستن در روز در مقایسه با ۳ ساعت نشستن، خطر مرگ در مردان ۱۸ درصد و در زنان ۳۷ درصد افزایش پیدا می کند، یادآور شد: هرچه میزان پشت میز نشینی و کم تحرکی بیشتر باشد ریسک مرگ ناشی از بیماری های شایع افزایش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: زمانی که کارمندان سبک زندگی مناسب نداشته باشند به این معنا است که خطر بروز سکته ها در این افراد ۷۰ درصد و سرطان ها ۷۱ درصد، بیماری های قلبی-عروقی ۸۲ درصد و دیابت ۹۱ درصد افزایش پیدا می کند.

به گفته عبداللهی، از دیدگاه بین المللی توجه به سلامت کارمندان بسیار مهم است و ما اگر بخواهیم ابتلا به بیماری های غیرواگیر را در این افراد جامعه کنترل کنیم باید به سبک زندگی آنها توجه کنیم که این امر به رشد اقتصادی کشور هم کمک خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با اعلام سازمان جهانی بهداشت بازدهی کارمندان در محیط کار درصورتی که تغذیه مناسبی نداشته باشند به طور متوسط ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت. در ایالات متحده آمریکا سالانه حدود ۳۹ میلیارد دلار به دلیل غیبت از کار، محدود شدن فعالیت جسمی و معلولیت ناشی از دیابت هزینه شده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها