وزیران خارجه آمریکا و ایرلند با یکدیگر دیدار و درباره وضعیت بلاروس و توافق هسته‌ای ایران تبادل نظر کردند.
کد خبر: ۱۳۱۷۳۳۸
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه با اعلام این خبر، افزود: آنتونی بلینکن با سایمون کاوونی وزیر امور خارجه و دفاع ایرلند دیدار کرد. 

وی ادامه داد: دو طرف بر رابطه دوجانبه قوی بین آمریکا و ایرلند و نقش ایرلند به عنوان یک شریک پایدار ترانس آتلانتیک تأکید کردند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: وزیران خارجه آمریکا و ایرلند انحراف پرواز ۴۹۷۸ رایان ایر در بلاروس را محکوم کردند.

در دوم خرداد (۲۳ مه) به دستور آلکسی لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس یک جنگنده نیروی هوایی بلاروس، هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت رایان ایر را وادار به فرود کرد.  این هواپیما با ۱۲۳ مسافر از آتن راهی ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود.هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ رایان ایر در فرودگاه مینسک فرود اضطراری انجام داد و «رومان پروتاسویچ»، بنیانگذار کانال تلگرامی نکستا (Nexta) و از مخالفان دولت بلاروس که سرنشین این هواپیما بود توسط پلیس بلاروس دستگیر شد. بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ بعد از کنترل امنیتی مسافران از مینسک حرکت کرده و راهی ویلنیوس شد.  

پرایس اظهار کرد: آنها در مورد وضعیت مذاکرات برجام، نقش ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان یک عضو غیر دائم و سایر اولویت‌های مشترک سیاست خارجی بحث کردند.

پیش از این، محمد جواد ظریف در ۲۹ اردیبهشت ماه در سومین ایستگاه از تور اروپایی خود به ایرلند سفر و با سایمون کاوونی وزیر امور خارجه ایرلند دیدار و در خصوص موضوعات مهم روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت وگو و تبادل نظر کرد.

کاوونی در دیدار با ظریف علاقه مندی کشورش برای ارتقا همکاری‌های فیمابین همچنین بهره گیری از ظرفیت عضویت غیر دائم شورای امنیت و تسهیل‌گر قطعنامه ۲۲۳۱  این شورا برای همکاری‌ها اعلام کرد.

قرار است یازدهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد که با گزارش تسهیلگر قطعنامه ۲۲۳۱ و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همراه خواهد بود، در اواخر ماه ژوئن به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شود.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها