jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۵۸۵۲   ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۲:۴۹

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

تا قبل از این به ‌دلیل نبود منابع پردازشی کافی و دارای کارایی مناسب، صنایع و کسب‌وکارهای مختلف و دانشگاهیان کشور در راستای تأمین خدمات موردنیاز از سایر کشورها، علاوه‌بر ملاحظات مرتبط با حفظ امنیت داده‌ ها، مجبور به صرف زمان زیاد و پرداخت هزینه‌های ارزی بودند.

عموما محاسبات فوق‌پردازشی به منظور شبیه‌سازی تئوری‌ها و نظریه‌ها با نتایج آزمایشات عملی به کار گرفته می‌شوند.

در واقع در این روش ابررایانه‌ ها قادرند حجم بسیار عظیم داده‌ها را با سرعت بسیار زیاد، پردازش و نتایج آنها را تحلیل نمایند.

در واقع رایانش سریع یا محاسبات سریع (High Performance Computing)، به‌عنوان شاخه‌ای از علم نرم‌افزار، با تجمیع توان محاسباتی تعداد زیادی از رایانه‌های متوسط و کوچک، امکان انجام محاسبات حجیم را با سرعت زیاد و هزینه کم امکان‌پذیر می‌کند.

تحلیل و نگهداری از داده‌ها، توسعه محصولات و طراحی مجدد آنها، تحلیل داده‌های انبوه و ارائه الگوهای رفتاری مختلف، از جمله قابلیت‌های مورد انتظار از این سیستم‌ها می‌باشد.

همچنین به‌دلیل برخورداری از پردازنده‌های گرافیکی پرقدرت و سرعت بسیار زیاد محاسبات، علاوه بر ارائه امکان مدلسازی و شبیه‌سازی‌های مسائل پیچیده در علوم مختلف دانشگاهی و پژوهشی و افزایش توان علمی، بستر توسعه کاربردهای بسیار متنوعی در بخش‌های متنوع نظیر هواشناسی، علوم زیستی و زمین‌شناسی نیز فراهم خواهدشد.

باتوجه به نرخ تولید داده‌ها در بخش‌های مختلف نظیر حوزه‌های پزشکی، خدماتی و همچنین در راستای پاسخ به نیازهای متنوع، پیاده‌سازی و راه‌اندازی مرکز محاسبات و پردازشی فوق‌سریع، یکی از نیازهای اساسی کسب و کارهای مختلف کشور ما بوده و با راه‌اندازی «ابررایانه سیمرغ»، ایران نیز در جمع معدود کشورهای صاحب این فناوری قرارگرفت تا یکی دیگر از زیرساخت‌های موردنیاز برای رشد اقتصاد دیجیتال فراهم گردد.

امید است با راه‌اندازی ابررایانه سیمرغ، به‌عنوان یک مرکز محاسبات و پردازش فوق‌سریع و آغاز فازهای بهره‌برداری و سرویس‌دهی آن، بسیاری از مشکلات ذی‌نفعان این حوزه مرتفع و امکان ارائه خدماتی از قبیل خدمات ابری «نرم‌افزاری» در حوزه هوش مصنوعی، تصویرسازی، بازیسازی و پویانمایی و ذخیره‌سازی داده‌ها، «سکوی ابری پرداخت خدمات»، سکوهای تحلیل داده‌ها و اینترنت اشیاء و همچنین «خدمات ابری زیرساختی» و پردازش‌های گرافیکی به کاربران فراهم گردد.

دکتر ستار هاشمی - معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو