jamejamonline
زنجان عمومی کد خبر: ۱۳۱۱۸۸۲   ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۷:۵۷

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان:

حقوق مصرف‌کنندگان همانند قوانین باید اجرا شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: حقوق مصرف‌کنندگان همانند بسیاری از قوانین باید اجرا شود و بی‌تردید بدون اطلاع‌رسانی مردم نمی‌توان به همه امور در این حوزه رسیدگی کرد.

title

به گزارش جام جم آنلاین زنجان، محمدرضا آبی‌پور  در جلسه شورای اداری استان زنجان گفت: کشورمان در طول چهل سال گذشته همه مشکلات را از جمله تحریم، جنگ و … تجربه کرده اما با این وجود توانسته است در بسیاری از زمینه‌ها به رشد قابل توجهی دست یابد.

وی اظهار کرد: اگر بخواهیم انصاف را در قضاوت‌های‌مان رعایت کنیم، باید اذعان کنیم که وضعیت امروز کشور به هیچ وجه قابل مقایسه با چهار دهه گذشته نیست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: اگر کل تحریم‌های چهل سال گذشته را با تحریم‌هایی که طی چهار سال اخیر متحمل شدیم، در نظر بگیریم، خواهیم دید که فقط در حوزه فروش نفت و صادرات غیر نقتی ۶۰ میلیارد دلار پول ایران بلوکه شده است.

آبی پور با بیان اینکه کشوری که اعتبارات عمرانی آن به زیر ۲۰ درصد رسیده است، دیگر در این کشور ساختن جاده، راه، ابنیه، پل و … معنی ندارد، ادامه داد: این بدان خاطر است که بیش از ۸۰ درصد بودجه صرف هزینه‌های جاری می‌شود. وقتی اعلام می‌کنیم که کل بودجه عمرانی کشور زیر ۲۰ درصد است، این یعنی اکثر پروژه‌ها به حالت راکد و نیمه‌کاره باقی مانده و رها خواهد شد.

وی افزود: دولت عمله و اکره مجلس است، یعنی هر آنچه را که مجلس تصویب کرده، دولت اجرا می‌کند و به هیچ وجه نمی‌توان خارج از چارچوب‌های تعیین شده عمل کرد.

دولت وظیفه سرمایه‌گذاری نداشته، بلکه وظیفه تسهیل‌گری در امور سرمایه‌گذاری دارد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان ابراز داشت: زنجان در همه زمینه‌ها جزو استان‌های شاگرد اول بوده و کارنامه درخشانی دارد. دولت وظیفه سرمایه‌گذاری نداشته، بلکه وظیفه تسهیل‌گری در امور سرمایه‌گذاری دارد.

آبی پور افزود: همیشه از انتقاد استقبال کرده اما به هیچ وجه بهانه‌جویی را برنمی‌تابیم، گفت: این بدان خاطر است که بهانه‌جویی برخلاف انتقاد که دارای ریشه است، چنین خاصیتی را ندارد. علاوه بر این، بهانه‌جویی پشتوانه کارشناسی ندارد اما انتقاد از این پشتوانه برخوردار است.

وی ابراز داشت: هم‌اکنون در استان زنجان مازاد تولید مرغ داریم و توزیع مرغ در سال ۹۸ حدود ۴۰ تن در روز بود که این میزان در سال گذشته به ۸۰ تن در روز افزایش یافت، بنابراین می‌توان این ادعا را پذیرفت که با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز، مصرف گوشت سفید نیز افزایش یافته و این یعنی مصرف روزانه زنجان در بحث مرغ از ۴۰ تن به ۸۰ تن رسیده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان افزود: مرغ گرم را طبق میزان مصرف توزیع می‌کنیم، باز هم شاهد تشکیل صف‌های طولانی هستیم و آخرین میزان توزیع مرغ گرم در زنجان ۲۷۰ تن بود اما باز هم شاهد تشکیل صف‌های طولانی بودیم.

تشکیل صف هیچ ارتباطی به مرغ ندارد
آبی پور تصریح کرد: امروز به عینه می‌بینیم که تشکیل صف هیچ ارتباطی به مرغ ندارد، چون مردم در این روزها برای خرید زولبیا و بامیه هم در صف می‌ایستند و این موضوع را می‌توان در خصوص کالای لوکسی چون آجیل و خشکبار نیز طی ایام عید مشاهده کرد که هیچ ارتباطی به کالای اساسی ندارد، به همین خاطر خرید هر کالایی زمان مشخصی دارد و تشکیل صف و منتظر ماندن در صف نیز یک امر کاملاً طبیعی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان سرانه مصرف روغن نباتی را ۱۲.۵ کیلوگرم دانست و اظهار کرد: این در حالی است که در استان تا ۳۰ کیلوگرم نیز روغن‌نباتی توزیع شده است. خانواده‌ای که در طول ماه به دو عدد روغن نباتی نیاز داشته اما اقدام به خرید پنج عدد روغن نباتی می‌کند، باعث می‌شود که دولت به دنبال جبران این کسری در بازار برای کالای اساسی باشد، این در حالی است که در استان زنجان با میزان سرانه‌ای که داریم حتی حدود ۲۵ تن روغن نیز روزانه وارد بازار می‌شود.

آبی پور گفت: حقوق مصرف‌کنندگان همانند بسیاری از قوانین باید اجرا شود و بی‌تردید بدون اطلاع‌رسانی مردم نمی‌توان به همه امور در این حوزه رسیدگی کرد، بنابراین اگر موارد اطلاع‌رسانی گران‌فروشی از سوی مردم به سامانه مربوطه انجام شود، قطعاً رسیدگی خواهد شد اما مردم تمایل چندانی برای رسیدگی به حق و حقوق خودشان در قالب حقوق مصرف‌کنندگان ندارند.

وی یاد آورشد: بودجه دولت، بودجه شرکت‌های خصوصی نیست و دولت برنامه‌ریزی می‌کند تا مقادیری نفت و پتروشیمی فروخته و مقادیری هم مواد صنعتی صادر کند تا بتواند هزینه‌های خود را انجام دهد، این در حالی است که دولت برای اینکه این برنامه‌ریزی تحقق پیدا کند، فقط یک سال مهلت دارد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: