jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۰۹۶۳   ۲۶ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۳:۱۵

تحقیقات دقیق و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد فقط 3 درصد از سرزمین های جهان سالم باقی مانده است و سایر تغییرات زیست محیطی به آغاز ششمین انقراض دسته جمعی منجر می شود.  

به گزارش جام جم آنلاین ، فقط 3 درصد از زمین های کره زمین از نظر اکولوژیک سالم است؛ بدان معنا که جمعیت آن (چه حیوان، چه انسان) سالم هستند و حیوانات آنها بدون انقراض به حیات خود ادامه می دهند و هیچ مزاحم و ساکن جدیدی ندارند.

این زمین ها که توسط فعالیت‌های انسانی آسیب‌ندیده اند عمدتاً در بخش‌هایی از جنگل‌های استوایی آمازون، کنگو، سیبری شرقی و جنگل‌های شمال کانادا و صحرای آفریقا قرار دارند. این مطالعه به دنبال یافتن مناطق سالم باقی مانده ‌است.

این مطالعه پیشنهاد کرده است در صورتی که برخی از اقدامات انجام می شود می توان آمار زمین های دست نخورده در جهان را به 20 درصد رساند؛ یعنی سازه های انسانی را در آنها از بین برد که البته بسیار بعید است چنین اتفاقی بیفتد.

پیش از تحقیق دراینباره به نظر می رسید که 30 الی 40 درصد از زمین های جهان از گزند انسان در امان مانده باشد اما واقعیت نشان داد درصد نقاط سالم خیلی کمتر از حد پیش بینی شده است.

این ارزیابی جدید نقشه‌های آسیب انسانی به زیستگاه با نقشه‌هایی را ترکیب می‌کند که نشان می‌دهد در آن‌ها حیوانات از محدوده اصلی خود ناپدید شده‌اند یا تعداد کمی از آن‌ها برای حفظ یک اکوسیستم سالم باقی مانده اند. برخی دانشمندان گفته‌اند که این تجزیه و تحلیل جدید،مناطق سالم را دست‌کم می‌گیرد چرا که محدوده حیوانات قرن ‌ها پیش شناخته‌ شده و نقشه‌ های جدید تاثیرات بحران آب و هوایی را که در حال تغییر انواع گونه‌ها هستند به حساب نمی‌آورند.

این امر به طور گسترده‌ ای پذیرفته شده ‌است که جهان در یک بحران تنوع زیستی به سر می برد برخی دانشمندان فکر می‌کنند که ششمین انقراض دسته‌جمعی از زندگی روی زمین شروع شده‌ است.

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها