jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۰۲۰۹   ۲۱ فروردين ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند؛

درمان کرونا با داروهای ضد روان‌پریشی!

پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که داروهای ضد روان‌پریشی می‌توانند در پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ موثر باشند یا شدت آن را کاهش دهند.

به گزارش جام جم آنلاین، دو پژوهش جدید نشان می‌دهند که داروهای ضد روان‌ پریشی می‌توانند در برابر کروناویروس، اثر محافظتی داشته باشند. به همین دلیل، بیمارانی که با این داروها تحت درمان قرار می‌گیرند، کمتر در معرض ابتلا به کووید ۱۹ قرار دارند یا در صورت ابتلا، به نوع خفیف آن مبتلا می‌شوند.

پژوهشگران آزمایشی را روی ۶۹۸ بیمار انجام دادند که با داروهای ضد روان‌پریشی تحت درمان قرار داشتند. نتایج پژوهش نشان داد که شاید این داروها بتوانند هم از ابتلا به کرونا و هم از شدت گرفتن آن پیشگیری کنند.

«مانوئل کانال ریورو»، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این یافته‌ها بسیار جالب هستند و نشان دادند که حتی با وجود قرار گرفتن در معرض عوامل خطرناک، تعداد کمی از بیماران به کرونا مبتلا شدند.

وی افزود: تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در میان افراد این گروه، کمتر از حد انتظار است و در مواردی که عفونت اثبات شده رخ می‌دهد، تکامل آن خوش‌خیم است و به شرایط بالینی تهدیدکننده نمی‌رسد. داده‌های این پژوهش، اثر محافظتی داروهای ضد روان‌پریشی را نشان می‌دهند.

پژوهشگران برای تکمیل این بررسی، پژوهش دیگری را انجام دادند و دریافتند بسیاری از ژن‌هایی که بیان آنها به واسطه کووید ۱۹ تغییر می‌کند، به صورت قابل توجهی توسط داروهای ضد روان‌پریشی تنظیم می‌شوند. این یافته‌ها با بررسی مشخصات مربوط به بیان ژن در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و بیماران تحت درمان با داروهای ضد روان‌پریشی به دست آمدند.

پروفسور «کرسپو-فاکتورو» از پژوهشگران این پروژه گفت: ما در این پژوهش نشان داده‌ایم که داروهای ضد روان‌پریشی چگونه فعالیت ژن‌هایی را که در بسیاری از مسیرهای التهابی و ایمنی‌شناسی مرتبط با شدت کووید-۱۹ نقش دارند، کاهش می‌دهند. اگرچه این یافته‌ها به تکرار نیاز دارند اما این کشف می‌تواند بسیار قابل توجه باشد زیرا درمان کرونا با داروهایی که ابتدا برای موقعیت‌های بالینی غیر مرتبط به کار رفته‌اند، منبع جالبی از درمان‌های موثر برای بیماران کووید ۱۹ است.

این پژوهش، در مجله «Schizophrenia Research» به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو