در حالی‌ كه شكارچیان غیرمجاز به‌آسانی در دشت‌ها و مراتع و كوه‌های محافظت‌شده پرسه می‌زنند و شكار می‌كنند، عصر دوشنبه دو محیط‌بان اداره محیط‌زیست استان زنجان در منطقه فیله‌خاصه، هدف شلیك گلوله‌های جنگی شكارچیان غیرمجاز قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند.
کد خبر: ۱۳۰۹۷۲۱

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم، پلیس ۲شکارچی غیرمجاز که عامل شهادت ۲محیط‌بان بودند را دستگیر کرده است. چند ساعت از حادثه گذشته و حالا خانواده‌های مهدی مجلل و میكائیل هاشمی، در تدارك مراسم عزاداری و خاكسپاری آنان هستند. بسیاری از دوستان‌شان هم به مراسم آمدند و اشك‌ریزان با آنها برای همیشه وداع كردند.

 حسن مجلل، برادر مهدی كه تازه چند ساعت است از شهید شدن برادرش مطلع شده، به جام‌جم گفت: «نمی‌دانم چه بگویم. مهدی متولد ۶۶ بود و چند روز دیگر تولدش بود. انصاف نبود این اتفاق بیفتد، مادرمان به خاطر شهادت مهدی حال خیلی بدی دارد.
 
آیا به خاطر شكار یك آهو باید آدم كشت و تیر خلاص زد؟ این چه سیستم و قانونی است؟ هفته پیش بود كه مهدی به من گفت یك گلوله به سمتم شلیك و از كنار گوشم رد شد. از دیشب، ما خبر نداشتیم چه اتفاقی برای برادرمان افتاده است. امروز - سه‌شنبه - ساعت ۹ صبح پشت فرمان بودم كه از رادیوپیام شنیدم دو محیط‌بان زنجانی در منقطه فیله‌خاصه شهید شده‌اند. اسم مهدی را كه گفت، از حال رفتم و بیهوش شدم. هیچ‌كس از دیشب و از اداره محیط‌زیست زنجان به ما خبر نداد چه خبر شده است.»

برادر شهید مهدی مجلل ادامه داد: «پس از شنیدن این خبر به اداره محیط‌زیست زنجان رفتم كه گفتند باید به سهرین بروید، از آنجا به سهرین رفتم، باز هم خبری نبود. برای رفتن به هر یك از این نقاط باید حداقل ۳۰ تا ۵۰ كیلومتر رانندگی كرد. دوباره نشستم پشت فرمان و به منطقه فیله‌خاصه رفتم، دیدم آنجا هم نیست و بعد مستقیم به صحنه وقوع جرم رفتم.
 
از دوشنبه‌شب تا ساعت ۱۱ صبح سه‌شنبه، جنازه روی زمین مانده بود كه بیایند و صحنه جرم را بررسی كنند. آیا همان شب وقوع حادثه نمی‌توانستند برای بررسی صحنه جرم بیایند و این همه مدت جنازه باید روی زمین می‌ماند؟ چطور این افراد اطلاع نداشتند نیروی گشت‌شان كجا رفته بود؟»


اسلحه دارند اما حق شلیك ندارند

او با اشاره به این‌كه برادرش مهدی تازه چند ماه بود كه از اداره محیط‌زیست زنجان اسلحه گرفته بود، افزود: «به او اسلحه داده بودند، اما اجازه شلیك نداشت. این چطور قانونی است كه محیط‌بان اسلحه دارد،اما در مقابله با شكارچی غیرمجاز حق شلیك ندارد؟ من اینها را به چه كسی بگویم؟ تعداد زیادی از همكاران مهدی آمدند و گریه كردند؛ چون همه این فكر را می‌كنند كه شاید همین اتفاق روزی برای خودشان بیفتد. قاچاقچیان براحتی شلیك می‌كنند و آدم می‌كشند. مطمئن باشید، اگر مهدی و همكارش می‌خواستند آنان را بزنند، حتما می‌زدند. آنها نخواستند كه شلیك كنند، اما قاچاقچیان هر دو را زدند و به شهادت رساندند.»

او آه بلندی كشید و در مورد ازدواج برادرش گفت: «عالم و آدم به مهدی می‌گفتند ازدواج كن، اما او زیربار نمی‌رفت و می‌گفت من جانم كف دستم است، چرا یكی دیگر را بدبخت كنم؟ مهدی چند سالی بود كه وارد حرفه محیط‌بانی شده بود و به كارش خیلی علاقه داشت. او با این‌كه می‌دانست هرلحظه جانش در خطر است، اما آگاهانه شغلش را انتخاب كرده بود. برادرم مدرك كارشناسی ارشد داشت و برای دكترای محیط‌زیست می‌خواند. آیا كسی كه مدرك كارشناسی ارشد دارد، باید پست بدهد؟»


دستگیری شکارچیان غیرمجاز

سرهنگ كارآگاه جعفر رحمتی، رئیس‌پلیس آگاهی استان زنجان دیروز در تشریح شهادت دو محیط‌بان و دستگیری دو عامل این جنایت به جام‌جم گفت: «ساعت ۷ صبح سه‌شنبه از طریق مسوولان یگان حفاظت اداره محیط‌بانی استان زنجان مطلع شدیم دو نفر از محیط‌بانان اعزام‌شده‌ برای ماموریت، شب گذشته آخرین تماس را با محل كارشان داشته‌اند و پس از آن دیگر تماسی برقرار نشده است.
 
با تحقیقات اولیه پلیسی‌ معلوم شد كه دو محیط‌بان ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه عصر دوشنبه، هنگام گشت‌زنی در منطقه فیله‌خاصه به سرنشینان یك دستگاه نیسان مشكوك می‌شوند و بعد از زیرنظر گرفتن مشخص می‌شود که شكارچیان غیرمجاز هستند. محیط‌بانان به تعقیب آنها پرداختند، این در حالی بود كه شكارچیان خاطی تغییر مسیر داده و به سمت جاده زنجان به قزوین حركت‌ كردند تا از چنگ محیط‌بان‌ها فرار كنند.»

وی ادامه داد: «دو محیط‌بان از طریق تماس با تلفن ‌همراه و بی‌سیم موضوع را به مسوولان اداره محیط‌زیست‌ گزارش دادند و در همان حال ‌كه مشغول تعقیب و گریز بودند، موقعیت را به همكاران خود اطلاع می‌دادند تا این‌كه ارتباط بی‌سیمی آنها با محل كارشان در ساعت ۱۹ و ۳۰دقیقه قطع شد. پس از قطع شدن ارتباط و از آنجا كه هیچ ردی از محیط‌بانان نبود و به پیام‌های بی‌سیمی محل كارشان هم پاسخ نمی‌دادند، همكاران‌شان وارد عمل ‌شده و جست‌و‌جو را برای یافتن آنان آغاز كردند، اما با توجه به تاریكی شب جست‌و‌جوها متوقف و به روز بعد - سه‌شنبه - موكول شد.»

رئیس‌پلیس ‌آگاهی استان زنجان تصریح كرد: «صبح سه‌شنبه از فرماندهی یگان محیط‌بانی استان به ما اطلاع دادند كه از دو محیط‌بان هیچ خبری نیست. ماموران با اطلاعات به دست آمده جست‌و‌جوها را آغاز كردند تا این‌كه اجساد دو محیط‌بان كه با شلیك گلوله به قتل رسیده و كنار خودروی‌شان رها شده بودند را در كیلومتر ۸۵ جاده زنجان به میانه پیدا كردند. بررسی‌های اولیه نشان ‌داد كه ۱۲ ساعت از مرگ آن دو گذشته و اجساد با هماهنگی قضایی به پزشكی‌قانونی منتقل شد.»

وی ادامه داد: «پس از چند ساعت عملیات پلیسی، پیش از ظهر سه‌شنبه در دو عملیات جداگانه، رد متهمان كه یكی ۳۵ و دیگری ۵۰ ساله و از شكارچیان غیرمجاز و غیربومی بودند، در خانه‌های روستایی اطراف شهر میانه زده شد. هر دو متهم بازداشت شدند و سلاح‌های غیرمجازشان نیز كشف شد. متهمان برای ادامه تحقیقات به پلیس آگاهی زنجان منتقل شدند و در بازجویی‌های اولیه به جرم خود در به شهادت رساندن دو مرد محیط‌بان اعتراف‌كردند.»

 وی گفت: «در تحقیقات از دو متهم پرونده معلوم شد كه آنها در گذشته نیز سابقه شكار‌های غیرمجاز داشته‌اند. آن شب نیز برای شكار غیرمجاز پرندگان از محل زندگی‌شان كه روستایی در یكی از شهرستان‌های استان آذربایجان‌شرقی است، به شهر زنجان آمده بودند که  محیط‌بان‌ها متوجه آنان شدند. متهمان قصد فرار از دست دو مامور محیط‌بان را داشته‌اند، اما در جریان تعقیب و گریز به سمت آن دو شلیك كرده‌اند كه بر اثر آن هر دو محیط‌‌بان جان خود را از دست داده‌اند.»

 رحمتی ادامه داد: «عاملان این جنایت به تصور این‌كه با توجه به تاریكی شب كسی نمی‌تواند آنها را پیدا كند، از استان زنجان فرار كرده و پنهان می‌شوند. اما هوشیاری پلیس باعث شد كمتر از چند ساعت بعد از كشف اجساد، شناسایی و بازداشت شوند. متهمان به اتهام قتل عمد در بازداشت موقت هستند تا پس از پایان تحقیقات و بازسازی صحنه جنایت روانه زندان شوند. این در حالی است كه خانواده‌های‌ دو محیط‌بان با شكایت از متهمان خواستار اشد مجازات برای آنها هستند.»
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها