در پی سفر به شش کشور منطقه خاورمیانه از جمله ایران

بیانیه وزیر خارجه چین درباره نتایج سفرش

وزیر امور خارجه چین در بیانیه‌ای با مطرح کردن این که سفر موفقیت آمیزی به شش کشور منطقه خاورمیانه از جمله ایران داشته است، بر نقش چین در حفظ توافق هسته‌ای تاکید کرد.
کد خبر: ۱۳۰۸۸۸۵
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز سه‌‎شنبه در بیانیه‌‎ای رسانه‌ای درباره نتیجه سفرش به شش کشور خاورمیانه از جمله ایران گفت که چین آماده است از طریق یک همکاری جدی به صلح و پیش‌رفت در خاورمیانه کمک کند.
وانگ یی از ۲۴ تا ۳۰ مارس سفری رسمی به شش کشور منطقه از جمله عربستان سعودی، ترکیه، ایران، امارات متحده عربی و بحرین داشت.
او گفت که اهداف مورد انتظارش در زمینه طرح ابتکاری پنجگانه کشورش برای دست یافتن به امنیت و ثبات در خاورمیانه که در طی این سفر مطرح شد، حاصل شده اند.
وزیر امور خارجه چین با بیان این که «پکن از کشورهای منطقه در زمینه آسیب‌ناپذیر بودند در برابر فشار و مداخله خارجی، طی کردن مستقل مسیرهای توسعه مناسب برای واقعیت‌های موجود در منطقه‌ای‌شان حمایت می‌کند»، مطرح کرد که این کشورها باید «از سایه رقابت ژئوپولیتیکی ابر قدرت‌ها رهایی یابند و درگیری‌ها و اختلافات منطقه‌ای را به عنوان سران منطقه حل کنند».
وانگ افزود که چین و این شش کشور خاورمیانه به حمایت از یک‌دیگر در زمینه منافع اصلی‌شان ادامه خواهند داد و این را مهم‌ترین نتیجه سفرش تلقی کرد.
او در اظهاراتش درباره اجرایی کردن طرح ابتکاری پنج‌گانه چین به این اشاره کرد که «چین نقشی فعال در روند مرتبط به حل‌وفصل مسئله هسته‌ای ایران ایفا خواهد کرد» و مقامات چینی به مسکو رفته‌اند تا به اتفاق ایران و روسیه درباره نقشه راه و زمان‌بندی از سرگیری برجام(توافق هسته‌ای) گفت‌وگو کنند.
وزیر امور خارجه چین همچنین بیان کرد که این شش کشور خاورمیانه به فرصت‌های جدید همکاری دوجانبه ایجاد شده به واسطه الگوی توسعه جدید چین امیدوارند و چین آماده است با آن‌ها در زمینه تطبیق و تنظیم امورات در راستای تحقق طرح ''یک‌جاده-یک کمربند'' دولت پکن از طریق برنامه‌های توسعه ملی‌شان همکاری کند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها