jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۰۴۸   ۱۵ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۷:۲۸

یک مطالعه جدید ادعا می کند ،دلفین ها ویژگی های شخصیتی مشابه انسان و دیگر نخستیان مانند میمون ها دارند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، روانشناسان دانشگاه هال 134 دلفین را در هشت کشور برای مطالعه تقریباً یک ساله خود بررسی کردند.

این جانوران دریایی جامعه پذیری و ویژگی های شخصیتی را نشان می دهند که ترکیبی از «برونگرایی و موافق بودن» است.

دلفین ها روانشناسی کمی متفاوتی با مدل «پنج بزرگ» که معمولاً برای توصیف انسان استفاده می شود.

از قبل مشخص شده است که میمون ها دارای ویژگی های شخصیتی مشابه انسان هستند. محققان این مطالعه ادعا می کند برای اولین بار است که وجود صفات مشابه در دلفین ها را بررسی می کند.

این مطالعه از سال 2012 آغاز و سرانجام امسال در مجله روانشناسی مقایسه ای منتشر شد.

دکتر بلیک مورتون  روانشناس دانشگاه هال گفت:  دلفین ها، حیوانی عالی برای این نوع مطالعه بودند زیرا مانند پستانداران ، دلفین ها باهوش و اجتماعی هستند. ما استدلال کردیم که اگر عواملی مانند هوش و ذکاوت در شخصیت موثر هستند  پس آنها ها باید دارای ویژگی های شخصیتی مشابه با نخستیان و انسان باشند.

اندازه و ترکیب گروه دلفین در طول عمر اعضا به طور مکرر تغییر می کند - آنها تقسیم می شوند (شکافت می شوند) یا ادغام می شوند (همجوشی).

 

دکتر مورتون و همکارانش در مقاله تحقیقاتی خود اشاره کردند که شامپانزه ها و دلفین ها نیز از ابزار استفاده می کنند و دارای مغز نسبتاً بزرگی هستند.

در مورد انسان ، طبق نظریه ویژگی های روانشناختی که در دهه 1980 به نام «پنج بزرگ» ایجاد شد ، رفتار انسان از پنج ویژگی شخصیتی تشکیل شده است که شامل گشودگی ، وظیفه شناسی ، برونگرایی ، موافقت و روان رنجوری هستند.

مطالعات گسترده در مورد میزان اشتراک این صفات توسط نخستی ها بررسی شده است اما تیم او می خواست حیوانات باهوش را در یک محیط کاملا متفاوت بررسی کند.

دکتر مورتون گفت: دانشمندان هنوز کاملاً نمی فهمند که چرا رفتار ما به پنج ویژگی منتقل می شود ، بنابراین یک روش انجام این کار این است که خود را با حیوانات دیگر مقایسه کنیم.

برای تعیین میزان تأثیر این عوامل و سایر عوامل در تکامل شخصیت دلفین ، این تیم ساختار شخصیت را در 134 دلفین بررسی کردند.

دلفین ها در هشت کشور از جمله مکزیک ، فرانسه ، ایالات متحده آمریکا ، کوراکائو ، هلند ، سوئد ، باهاما و جزایر کیمن امکانات متفاوتی مشاهده کردند.

محققان شخصیت هر دلفین را با استفاده از پرسشنامه هایی که به کارکنان هر مرکز که آنها را خوب می شناسند ، ارزیابی کردند.

محققان دریافتند رفتار دلفین ها تقریباً با این مدل همسو است.

این تیم تحقیقاتی در مقاله خود نوشت: ما چهار دامنه از این پنج بزرگ را پیدا کردیم.

در این تحقیق مشخص شد که مورد سوم «پنج بزرگ» یعنی گشودگی ، جامعه پذیری و عدم رضایت  شبیه حوزه های شخصیتی است که در نخستی های غیرانسانی و سایر گونه ها یافت می شود.

همچنین چهارمین مورد از این پنج بزرگ ترکیبی از وظیفه شناسی بالا و روان رنجوری کم بود که فقط مختص دلفین ها است.

دلفین ها هنوز هم به طرز چشمگیری شبیه ما هستند.

دکتر مورتون گفت: دلفین ها ، مانند بسیاری از پستانداران بزرگ  دارای مغزی هستند که به طور قابل توجهی بزرگتر از آنچه بدن آنها برای عملکردهای اصلی بدن نیاز دارد ، است.

در طول زندگی خود ، ما با طیف گسترده ای از مردم ارتباط برقرار می کنیم و روابط برقرار می کنیم ؛ دلفین ها با یکدیگر همین کار را می کنند.

در مجموع ، هوشمند بودن و اجتماعی بودن ، صرف نظر از اینکه در کدام اکوسیستم زندگی می کنید ، ممکن است نقش مهمی در تکامل برخی از ویژگی های شخصیتی داشته باشد.

دکتر مورتون تأکید می کند که این تنها آغاز کار از نظر شناسایی طیف کاملی از صفات است که توسط دلفین ها به نمایش گذاشته می شود.

وی گفت: این بسیار حیاتی است كه محققان مطالعات بیشتری را انجام می دهند ، زیرا نه تنها منجر به ارزیابی بهتر گونه هایی می شود كه در اعماق اقیانوس های ما زندگی می كنند ، بلكه منجر به شناخت بهتر خودمان نیز می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو