jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۰۴۸   ۱۵ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۷:۲۸

یک مطالعه جدید ادعا می کند ،دلفین ها ویژگی های شخصیتی مشابه انسان و دیگر نخستیان مانند میمون ها دارند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، روانشناسان دانشگاه هال 134 دلفین را در هشت کشور برای مطالعه تقریباً یک ساله خود بررسی کردند.

این جانوران دریایی جامعه پذیری و ویژگی های شخصیتی را نشان می دهند که ترکیبی از «برونگرایی و موافق بودن» است.

دلفین ها روانشناسی کمی متفاوتی با مدل «پنج بزرگ» که معمولاً برای توصیف انسان استفاده می شود.

از قبل مشخص شده است که میمون ها دارای ویژگی های شخصیتی مشابه انسان هستند. محققان این مطالعه ادعا می کند برای اولین بار است که وجود صفات مشابه در دلفین ها را بررسی می کند.

این مطالعه از سال 2012 آغاز و سرانجام امسال در مجله روانشناسی مقایسه ای منتشر شد.

دکتر بلیک مورتون  روانشناس دانشگاه هال گفت:  دلفین ها، حیوانی عالی برای این نوع مطالعه بودند زیرا مانند پستانداران ، دلفین ها باهوش و اجتماعی هستند. ما استدلال کردیم که اگر عواملی مانند هوش و ذکاوت در شخصیت موثر هستند  پس آنها ها باید دارای ویژگی های شخصیتی مشابه با نخستیان و انسان باشند.

اندازه و ترکیب گروه دلفین در طول عمر اعضا به طور مکرر تغییر می کند - آنها تقسیم می شوند (شکافت می شوند) یا ادغام می شوند (همجوشی).

 

دکتر مورتون و همکارانش در مقاله تحقیقاتی خود اشاره کردند که شامپانزه ها و دلفین ها نیز از ابزار استفاده می کنند و دارای مغز نسبتاً بزرگی هستند.

در مورد انسان ، طبق نظریه ویژگی های روانشناختی که در دهه 1980 به نام «پنج بزرگ» ایجاد شد ، رفتار انسان از پنج ویژگی شخصیتی تشکیل شده است که شامل گشودگی ، وظیفه شناسی ، برونگرایی ، موافقت و روان رنجوری هستند.

مطالعات گسترده در مورد میزان اشتراک این صفات توسط نخستی ها بررسی شده است اما تیم او می خواست حیوانات باهوش را در یک محیط کاملا متفاوت بررسی کند.

دکتر مورتون گفت: دانشمندان هنوز کاملاً نمی فهمند که چرا رفتار ما به پنج ویژگی منتقل می شود ، بنابراین یک روش انجام این کار این است که خود را با حیوانات دیگر مقایسه کنیم.

برای تعیین میزان تأثیر این عوامل و سایر عوامل در تکامل شخصیت دلفین ، این تیم ساختار شخصیت را در 134 دلفین بررسی کردند.

دلفین ها در هشت کشور از جمله مکزیک ، فرانسه ، ایالات متحده آمریکا ، کوراکائو ، هلند ، سوئد ، باهاما و جزایر کیمن امکانات متفاوتی مشاهده کردند.

محققان شخصیت هر دلفین را با استفاده از پرسشنامه هایی که به کارکنان هر مرکز که آنها را خوب می شناسند ، ارزیابی کردند.

محققان دریافتند رفتار دلفین ها تقریباً با این مدل همسو است.

این تیم تحقیقاتی در مقاله خود نوشت: ما چهار دامنه از این پنج بزرگ را پیدا کردیم.

در این تحقیق مشخص شد که مورد سوم «پنج بزرگ» یعنی گشودگی ، جامعه پذیری و عدم رضایت  شبیه حوزه های شخصیتی است که در نخستی های غیرانسانی و سایر گونه ها یافت می شود.

همچنین چهارمین مورد از این پنج بزرگ ترکیبی از وظیفه شناسی بالا و روان رنجوری کم بود که فقط مختص دلفین ها است.

دلفین ها هنوز هم به طرز چشمگیری شبیه ما هستند.

دکتر مورتون گفت: دلفین ها ، مانند بسیاری از پستانداران بزرگ  دارای مغزی هستند که به طور قابل توجهی بزرگتر از آنچه بدن آنها برای عملکردهای اصلی بدن نیاز دارد ، است.

در طول زندگی خود ، ما با طیف گسترده ای از مردم ارتباط برقرار می کنیم و روابط برقرار می کنیم ؛ دلفین ها با یکدیگر همین کار را می کنند.

در مجموع ، هوشمند بودن و اجتماعی بودن ، صرف نظر از اینکه در کدام اکوسیستم زندگی می کنید ، ممکن است نقش مهمی در تکامل برخی از ویژگی های شخصیتی داشته باشد.

دکتر مورتون تأکید می کند که این تنها آغاز کار از نظر شناسایی طیف کاملی از صفات است که توسط دلفین ها به نمایش گذاشته می شود.

وی گفت: این بسیار حیاتی است كه محققان مطالعات بیشتری را انجام می دهند ، زیرا نه تنها منجر به ارزیابی بهتر گونه هایی می شود كه در اعماق اقیانوس های ما زندگی می كنند ، بلكه منجر به شناخت بهتر خودمان نیز می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها