روز چهارم محاکمه رئیس جمهور سابق آمریکا

وکلای ترامپ او را حامی پلیس خواندند و دموکرات‌ها خائن

در جلسه چهارم محاکمه رئیس جمهور سابق آمریکا، وکلایش به دفاع از وی پرداخته و به سوالات سناتورها و مدیران استیضاح پاسخ دادند.
کد خبر: ۱۳۰۴۱۳۸

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، در روز چهارم جلسه محاکمه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا که بامداد شنبه برگزار شد، وکلای مدافع او تلاش کردند اتهامات مطرح شده در جلسات پیشین را رد کنند.
 
به نوشته روزنامه «گاردین»، وکلای ترامپ با اعتماد کامل به اینکه استیضاح دوم ترامپ بی‌نتیجه خواهد ماند، مدعی شدند مدیران جلسه، اظهارات ترامپ در سخنرانی روز ششم ژانویه را مورد تحریف قرار داده‌اند.
«مایکل وان دِر وین» وکیل ترامپ گفت:‌ «هیچ فرد عاقلی نمی‌تواند واقعاً باور کند سخنرانی روز ششم ژانویه رئیس جمهور تحریک به خشونت یا شورش باشد».
 
وی همچنین ترامپ را «بزرگترین حامی پلیس و مخالف اوباش در میان تمام روسای جمهور» این کشور توصیف کرد و مدعی شد رئیس جمهور سابق آمریکا هوادارانش را به راهپیمایی «مسالمت‌آمیز و میهن‌پرستانه» دعوت کرده بود.
 
وان در وین درخصوص انگیزه این استیضاح گفت: «این تلاش بی‌سابقه، به این دلیل صورت نگرفته که دموکرات‌ها با خشونت مخالف هستند. مسئله این است که دموکرات‌ها در تلاش هستند مخالفان سیاسی خود را بی صلاحیت نشان دهند. این کار نوعی بیرون راندن [رقبا] از حلقه‌های مختلف، با توسل به قانون اساسی است».
 
روزهای دوم و سوم جلسه استیضاح ترامپ در مجلس سنا، ۹ قانون‌گذار به عنوان دادستان، اسناد و فیلم‌هایی از سخنرانی‌های ترامپ و اظهارات و اقدامات عاملان حمله به کنگره را به نمایش گذاشتند.
 
این مدیران جلسه استیضاح اظهار داشتند ترامپ به سوگند ریاست جمهوری خیانت کرده، در مداخله و خاتمه دادن به حمله کوتاهی کرده و پس از وقوع آن نیز اظهار ندامت نکرده است و به همین دلیل تهدیدی برای دموکراسی محسوب می‌شود.
 
با این حال اظهارات وکلای ترامپ در دفاع از وی، کمتر از سه ساعت زمان برد و آن‌ها در این جلسه تلاش کردند مسئولیت حمله به کنگره را از دوش او برداشته و متوجه افراد شرکت‌کننده در آن کنند.
 
در پرونده استیضاح ترامپ به تماس تلفنی وی با وزیر ایالت جورجیا نیز استناد شده است که در این گفت‌وگو، رئیس جمهور سابق آمریکا از این مقام ایالتی درخواست کرده بود تعدادی رأی برای او «پیدا کند» تا بتواند نتیجه انتخابات را به نفع خود تغییر دهد. وکلای ترامپ تقلا کردند اظهارات ترامپ در این تماس تلفنی را توجیه کنند.
 
علی‌رغم اینکه اکثریت سنا روز سه‌شنبه به قانونی بودن استیضاح مجدد ترامپ رأی داده‌اند، وکلای او روز جمعه همچنان تأکید کردند با توجه به اتمام دوره ریاست جمهوری وی، این اقدام مغایر قانون اساسی آمریکا است.
 
«بروس کاستور» دیگر وکیل ارشد ترامپ در جمع‌بندی دفاعیاتش هشدار داد: «این دادگاه چیزی فراتر از [محاکمه] دونالد ترامپ است، مسئله ساکت کردن و ممنوع کردن صداهایی است که اکثریت با آن موافق نیستند. مسئله ابطال ۷۵ میلیون رأی ترامپ و جرم‌انگاری دیدگاه‌های سیاسی است. مسئله‌ای بنیادین پیش روی ما قرار دارد».
 
در ادامه جلسه چهارم دادگاه ترامپ، سناتورها و مدیران استیضاح، سوالات خود را مطرح کردند تا وکلای ترامپ به آن‌ها پاسخ دهند.
 
«جیمی راسکین» نماینده حزب دموکرات و یکی از دادستان‌های ارشد محاکمه ترامپ گفت: «می‌توان خشونت را در تمام این تظاهرات مشاهده کرد. رئیس جمهور آن را تشویق کرد، از آن خوشحال شد و با آن سرمستی کرد و احساس سربلندی کرد. بیخیال! فکر می‌کنید ما تا چه حد زودباور هستیم؟»
 
وکیل ترامپ در مقابل به این پاسخ اکتفا کرد که اظهارات ترامپ در سخنرانی روز ششم ژانویه «کاملاً به‌جا و مناسب» بودند.
در ادامه، شماری از سناتورها این سوال را مطرح کردند که ترامپ چه زمانی از ورود هوادارانش به داخل ساختمان کنگره مطلع شد.
 
وان در وین در دفاع از ترامپ ادعا کرد، رئیس جمهور سابق، از خطراتی که متوجه جان «مایک پنس» معاونش بود، اطلاعی نداشت و هنگامی که علیه او توئیت می‌نوشت خبر نداشت که مأموران کنگره در حال خارج کردن او از صحن سنا هستند.
 
این در حالی است که «تامی تابِرویل» سناتور آمریکایی اخیراً فاش کرده، هنگامی که مأموران در حال خارج کردن پنس بودند، در تماس تلفنی با ترامپ او را از حوادثی که در کنگره در حال اتفاق هستند مطلع کرده است.
در ادامه سناتورها پرسیدند آیا این تماس تلفنی نشان می‌دهد ترامپ نسبت به ارعاب و خطراتی که متوجه پنس بود توجهی نداشت. وان در وین با رد این ادعا آن را «شایعه» دانست.
 
تابرویل پس از اتمام جلسه استیضاح بار دیگر در جمع خبرنگاران تأکید کرد با اینکه به طور دقیق، زمان گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ را به یاد ندارد، اما او را از حوادثی که در حال وقوع بودند، مطلع کرده است.
 
روز جمعه، شبکه «سی‌اِن‌اِن» نیز افشا کرد ترامپ روز ششم ژانویه در تماس تلفنی با «کِوین مک‌کارتی» رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، گفته بود عاملان حمله به کنگره، بیشتر از جمهوری‌خواهان ایالت
کالیفرنیا از نتیجه انتخابات ناراحت بودند.
 
«جیمی هرِرا بوتلر» یکی از ده عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که به استیضاح ترامپ رأی دادند، روز جمعه با اشاره به این تماس‌های تلفنی گفت، هر میهن‌پرست دیگری که اطلاعات مفیدی برای محاکمه ترامپ در دست دارد باید بداند اکنون زمان انتشار آن است.
 
روز دوم محاکمه ترامپ که بامداد پنجشنبه برگزار شد، «استیسی پلاسکِت» عضو دموکرات مجلس نمایندگان و یکی از مدیران جلسه استیضاح، در شرح تلاش هواداران ترامپ برای پیدا کردن و قتل مایک پنس گفت: «هنگامی که شورشی‌ها به طبقه دوم رسیدند، مایک پنس و خانواده‌اش هنوز در اتاقی بودند که در مجاورت صحن مجلس سنا قرار داشت. تنها چند دقیقه پس از خارج کردن کامل پنس از این محل، شورشی‌ها برای یافتن او در تمام این طبقه پخش شدند. این اوباش به دنبال پنس می‌گشتند».
 
او در ادامه گفت: «حین حمله به کنگره، این افراط‌گرایان مکرراً در فضای مجازی درباره نحوه شکار کردن پنس صحبت می‌کردند. خبرنگاران از زبان این شورشی‌ها شنیدند که می‌گفتند به دنبال پنس می‌گردند تا او را اعدام کنند. طرفداران ترامپ مقابل ساختمان کنگره طناب داری را بر پا کرده بودند و عده دیگری از آن‌ها در مقابل درِ ورودی کنگره فریاد می‌زدند "مایک پنس را دار بزنید". در جای دیگری، شعار می‌دادند "پنس را بیرون بیاورید"».
 
روز سوم دادگاه سوم ترامپ، ملاقات «لیندسی گراهام»، «تد کروز» و «مایک لی» سه سناتور جمهوری‌خواه با وکلای ترامپ پیش از شروع این جلسه خبرساز شد.
 
«دیوید شوئن» یکی از وکلای ارشد ترامپ در توضیحی گفت آن‌ها درباره رویه جلسه پیش رو به تبادل نظر پرداختند و چنین کاری، بسیار عادی است.
 
کروز نیز در این‌باره گفت، این ملاقات فرصتی برای «تبادل نظر» درباره راهبرد حقوقی تیم وکلای ترامپ بود. وی در پاسخ به این‌که آیا از عملکرد این تیم حقوقی رضایت دارد گفت: «فکر می‌کنم نتیجه نهایی این دادگاه استیضاح برای همه کاملاً شفاف است».
 
طیف گسترده‌ای از سناتورهای جمهوری‌خواه و شخص ترامپ، عملکرد این تیم حقوقی در جلسه اول (روز سه‌شنبه) را ضعیف ارزیابی کرده بودند.
 
با وجود تلاش مدیران استیضاح برای جلب نظر سناتورها، گفته می‌شود تنها ۶ سناتور جمهوری‌خواه به نفع استیضاح ترامپ رأی خواهند داد و تعداد آراء به حد نصاب نخواهد رسید.
 
ششم ژانویه (۱۷ دی) کنگره آمریکا در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند. حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند. در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند. 
 
در پی آن، برخی قانونگذاران جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره ترامپ را به تحریک هواداران خود برای حمله به کنگره در تاریخ ششم ژانویه متهم کردند و به همین دلیل طرح استیضاح وی را تا مجلس سنا پیش برده‌اند.
دونالد ترامپ، اولین رئیس‌جمهور در تاریخ آمریکاست که مجلس نمایندگان این کشور در تاریخ ۱۳ ژانویه (۲۴ دی ماه) برای دومین بار، طرح استیضاح وی را تصویب کرد.
 
مجلس نمایندگان آمریکا اواسط ژانویه با ۲۳۰ رأی طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کرد و تمام ۲۲۱ عضو حزب دموکرات و ۱۰ عضو حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به این طرح رأی مثبت دادند.
 
نتایج نظرسنجی‌ها از جمله «ای بی سی نیوز و ایپسوس» که روز یکشنبه منتشر شد، نشان داده  اکثریت مردم آمریکا معتقدند که ترامپ باید محکوم شود تا از بازگشت مجدد وی به قدرت ممانعت به عمل آید.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها