jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۲۳۸   ۲۵ دی ۱۳۹۹  |  ۱۶:۲۸

محققان در یک تحقیق وسیع بین‌المللی دریافتند بیماران مبتلا به کرونای شدید به پلاسمادرمانی پاسخ نمی‌دهند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، پلاسمادرمانی در قرن نوزدهم ابداع شد و مبنای اصلی آن امکان درمان یک بیماری با استفاده از پادتن‌های موجود در خون افرادی است که قبلا به همان بیماری دچار شده و بهبود یافته‌اند.
 
این تحقیقات با عنوان REMAP-CAP در ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی با هدف بررسی اثرگذاری روش‌های درمانی مختلف روی کووید ۱۹ آغاز شد و پس از مدتی ۱۵ کشور و ۲۹۰ بیمارستان در آن مشارکت کردند.
 
پلاسمادرمانی یکی از روش‌های کلیدی درمان این بیماری است که توسط محققان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. برای این منظور پلاسمای خون افراد بهبودیافته از بیماری کووید ۱۹ به مبتلایان تزریق می‌شود و محققان نتایج این اقدام را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند.
 
آخرین تجزیه و تحلیل محققان نشان می‌دهد این شیوه درمانی روی بیمارانی که مبتلا به عوارض شدید کووید ۱۹ هستند، اثر ندارد.
 
این نتایج با مطالعه روی ۹۱۲ داوطلب انجام گرفته و هنوز  در نشریات علمی پژوهشی منتشر نشده است.
با وجود این محققان از به کارگیری این شیوه برای ادامه درمان بیماران مبتلا به علایم شدید کووید صرف‌نظر کردند و مطالعات خود را روی بیماران دارای علایم متوسط و ضعیف ادامه می‌دهند.
 
ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
 
ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
 
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.
 
 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش