سازمان هواشناسی کشور هشدار داد:

وزش باد خیلی شدید در برخی استان‌ها / احتمال سقوط بهمن در مناطق مستعد

سازمان هواشناسی کشور با صدور سه هشدار از افزایش احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات مستعد، ریزش سنگ، بالا آمدن آب رودخانه‌ها به‌ دلیل ذوب برف و وزش باد خیلی شدید در برخی مناطق کشور خبر داده و آورده است که دریاهای جنوب و شمال کشور مواج و طوفانی می‌شود.
کد خبر: ۱۳۰۰۹۲۵

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی در هشدار نارنجی رنگ خود از شکل‌گیری جریانات جنوبی گرم، کاهش رطوبت نسبی و افزایش دما در برخی مناطق کشور خبر داده است.

بر اساس این هشدار از روز چهارشنبه (۲۴ دی) تا روز جمعه (۲۶ دی) افزایش قابل ملاحظه دما حدود ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان دور از انتظار نیست.

افزایش دما در این مناطق سبب افزایش احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات مستعد، ریزش سنگ و بالا آمدن آب رودخانه‌ها به‌دلیل ذوب برف در ارتفاعات بالادست می‌شود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که از توقف در مناطق با احتمال سقوط بهمن یا ریزش سنگ پرهیز و در رانندگی به‌ویژه در راه‌های کوهستانی احتیاط شود.

اجتناب از صعود به ارتفاعات برفگیر، پرهیز در تردد و استقرار در حاشیه رودخانه‌ها، اتخاذ تمهیدات لازم در بخش‌های مختلف کشاورزی (تنظیم دما و رطوبت سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه‌ها، دامداری‌ها و مرغداری‌ها و...) و خودداری از برافروختن آتش در عرصه‌های طبیعی و جنگلی از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار نارنجی رنگ خود از وزش باد شدید تا خیلی شدید در برخی مناطق کشور طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ دی) خبر داده است.

بر اساس این هشدار، سرعت متوسط وزش باد بین ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. این شرایط طی روز پنجشنبه (۲۵ دی) در استان‌های اردبیل، گیلان، غرب مازندران، ایلام و غرب کرمانشاه و طی روز جمعه (۲۶ دی) در اردبیل، گیلان، غرب مازندران، آذربایجان شرقی، زنجان و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال آسیب به سازه‌های موقت، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی و سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی وجود دارد همچنین احتمال شکستن درختان فرسوده و احتمال سقوط بهمن و ریزش سنگ دور از انتظار نیست.

این سازمان در ادامه توصیه کرده است که سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی محکم شوند و هنگام عبور از ساختمان‌های نیمه‌کاره احتیاط شود.

اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، چشم پوشی از فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و پیش‌بینی سایر اقدامات پیشگیرانه از توصیه‌های دیگر هواشناسی است.

گفتنی است که در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زرد رنگ از نفوذ سامانه بارشی به کشور خبر داده است.

براساس این هشدار سامانه بارشی در کشور از بعد ازظهر روز پنجشنبه (۲۵ دی) تا اواخر وقت روز جمعه (۲۶ دی) در کشور فعال است و از این‌رو بارش برف و باران، مه، وزش باد شدید و در ارتفاعات برخی مناطق کولاک برف پیش‌بینی می‌شود.

بر این اساس طی روز پنجشنبه (۲۵ دی) این شرایط جوی را در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و غرب آذربایجان شرقی و طی روز جمعه (۲۶ دی) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان و نیمه شمالی کرمانشاه شاهد خواهیم بود.

از این‌رو احتمال اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی، لغزندگی و یخ‌زدگی جاده‌ها و تاخیر و یا احتمال لغو پروازها وجود دارد بنابراین در ترددهای برون شهری احتیاط و سفرهای غیرضروری لغو شود.

احتیاط در صعود به ارتفاعات، آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی کشور است.

در ادامه این هشدار زرد رنگ از وزش باد شدید در برخی مناطق کشور طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ دی) خبر داده شده است.

بر این اساس وزش باد شدید طی روز پنجشنبه (۲۵ دی) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان و طی روز جمعه (۲۶ دی) در استان‌های آذربایجان غربی، نیمه شرقی مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی و قزوین پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های موقت، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی و سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی وجود دارد. احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط بهمن و ریزش سنگ در ارتفاعات البرز مرکزی و غربی و ارتفاعات شمال غرب کشور نیز دور از انتظار نیست.

این سازمان توصیه کرده است که سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی محکم و هنگام عبور از ساختمان‌های نیمه کاره احتیاط شود.

اتخاد تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و سایر اقدامات پیشگیرانه از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زرد رنگ دیگری از افزایش ارتفاع موج و طوفانی شدن دریا در شمال و جنوب کشور خبر داده است.

بر اساس این هشدار طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ دی) نیمه غربی دریای خزر متلاطم می‌شود و ارتفاع موج نیز به بیش از ۱.۵ متر خواهد رسید. به‌همین دلیل احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت‌های فراساحل وجود دارد.

ممنوعیت شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین، تفریحی و فعالیت شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به‌ویژه فراساحل از توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی از افزایش ارتفاع موج به بیش از ۱.۵ متر در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز خبر داده است. بر این اساس امروز و فردا (۲۲ و ۲۳ دی) این شرایط در نواحی مرکزی خلیج فارس و طی روز چهارشنبه (۲۴ دی) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود.
طی روز پنجشنبه (۲۵ دی) نیز نواحی شرقی تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهد بود.

سازمان هواشناسی در پایان هشدار داده است که احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت‌های فراساحل وجود دارد.

ممنوعیت شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین، تفریحی و فعالیت شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به‌ویژه فراساحل از توصیه‌های هواشناسی است.

بر این اساس، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها