jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۹۷۶۸۷   ۰۷ دی ۱۳۹۹  |  ۱۵:۲۲

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز گرچه با کاهش 4516 واحد روبرو شد، اما ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از 19.8 میلیارد تومان رسید.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز ابتدا با کاهش شدید شاخص روبرو شد، به گونه‌ای که تا 15 هزار واحد هم افت کرد اما بعد از آن به وسیله نمادهای شاخص ساز مانند شستا و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بازار بهتر شد و در نهایت شاخص کل با کاهش 4516 واحد به رقم یک میلیون و 419 هزار و 53 واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن با کاهش 1282 واحد به رقم 472 هزار و 141 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 626 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 10.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 2.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 836 میلیارد تومان رسید.

اگر ارزش معاملات فرابورس ایران را هم که امروز به بیش از 7047 میلیارد تومان رسید را درنظر بگیریم، معامله‌گران امروز در بورس و فرابورس ایران بیش از 19 هزار و 800 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص‌های بورس به جز شاخص بازار دوم همگی منفی بودند به گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 32 صدم درصد کاهش یافتند. همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 27 صدم درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور 45 صدم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 71 صدم درصد کاهش یافت، اما شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی انجام می‌شود، 19 صدم درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای شاخص ساز شامل شستا و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و نیز پتروشیمی نوری بودند و در طرف دیگر نمادهای بانک پارسیان، ایران خودرو، مپنا، پالایش نفت بندرعباس، بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، دارویی برکت، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، لیزینگ پارسیان، سایپا و سرمایه‌گذاری سیمان تأمین بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل 63 واحد کاهش یافته و به رقم 20 هزار و 10 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 365 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3.6 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 952 هزار نوبت معامله و به ارزش 7 هزار و 47 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای پر تراکنش شامل سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر، چوب خزر کاسپین، بانک دی، دامپروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان و پلیمر آریاساسول بودند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، پتروشیمی تندگویان و مدیریت انرژی امید تابان هور بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نمادهای صنعتی مینو، پتروشیمی زاگرس، بانک دی و ذوب‌آهن بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

نماد پالایشی یکم با توجه به این که به گفته یک مقام آگاه بازارگردان آن منابع بازارگردانی‌اش تمام شده به پایان رسیده، بنابراین این سهم کاهشی شده به گونه‌ای که خریداران واحدهای صندوق‌ پالایش یکم که هر واحد آن را 10 هزار تومان خریدند، امروز مجبورند هر واحد به قیمت 8700 تومان بفروشند. در حالی که دولت قرار بود از نمادهای دارا دوم یا همان پالایش یکم حمایت کند.

همچنین با توجه به این که سهامداران خرد در بازار تعداد زیادی شده‌اند، بنابراین هر گونه رفتار هیجانی سهامداران اثر مهمی بر روی روند بازار می‌گذارد، به گونه‌ای که این روزها به گفته اکثر کارشناسان دلیلی برای ریزش شاخص کل وجود ندارد، اما رفتار هیجانی سهامداران حقیقی باعث کاهش شاخص کل شده است.

البته کارشناسان می‌گویند کسانی که در بازار سرمایه صبر کنند، پاداش صبر خود را با افزایش قیمت و سود سهام در آینده خواهند دید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

سوریه پس از جنگ با داعش زیرساخت کشور خود را از دست داد و پس از پایان جنگ که ایران نقش اساسی داشت، قرار شد بخشی از اقتصاد این کشور نصیب ما شود. متاسفانه در موضوع سوریه پیشرفتی نداشتیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر