jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۶۰۶۷   ۰۱ دی ۱۳۹۹  |  ۱۱:۲۵

محققان آزمایشگاه فیزیک کاربردی و دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز با انجام عمل جراحی ۱۰ ساعته شش الکترود را درون مغز مردی مبتلا به معلولیت چهار عضو قرار دادند.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از دیجیاتو، این عمل جراحی سبب بهبود حس در دستان این مرد شد و به وی توانایی کنترل دستان مصنوعی با استفاده از ذهن و انجام کارهایی مثل غذا خوردن را داد.

محققان می‌گویند بیشتر تحقیقاتی که تاکنون در رابطه با فناوری واسط مغز و رایانه (BCI) انجام شده‌اند، تنها بر یک دست و کنترل آن با استفاده از یک نیمکره مغز تمرکز کرده‌اند. به گفته آنها کنترل همزمان دو دست مصنوعی با استفاده از واسط مغز و رایانه مشکل است چون باید مجموع داده‌های متغیر دو دست را اندازه گیری کرد که بسیار پیچیده توصیف شده است.

این رابط انسان و رایانه با استفاده از یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی فرآیند کنترل رباتیک را خودکار می‌کند. هدف محققان از توسعه این فناوری ترکیب سیگنال‌های واسط مغز و رایانه با ربات و هوش مصنوعی بوده تا کاربر بر جزئیات عمل مثل انتخاب اجسام، محل قرار دادن غذای خرد شده و غیره تمرکز کرده و پس از تصمیم گیری کنترل را به هوش مصنوعی بسپارد.

محققان می‌خواهند با ارتقا توانمندی‌های این سیستم انجام فعالیت‌های بیشتر و همچنین بازخوردهای لمسی بیشتر را امکان پذیر کنند. «Francesco Tenore»، مهندس برق از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: «می‌خواهیم کاری کنیم تا کاربر برای آگاهی از انجام موفقیت آمیز یک کار تماماً به قدرت بینایی وابسته نباشد، درست مثل وقتی که افراد بدون معلولیت می‌توانند بدون نگاه کردن به کفش از بسته شدن بندها مطمئن شوند.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو