jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۹۵۴۵۳   ۲۸ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۸:۴۳

طبق اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در طول یک هفته اخیر، علیرغم افزایش ۴۱ دلاری قیمت هر اونس جهانی، با توجه به روند نزولی نرخ ارز در داخل، در بازارهای داخلی نیز قیمت‌ سکه و طلا روند نزولی داشته است؛ به‌گونه‌ای که هر قطعه سکه ۶۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۵۰ هزار تومان در آخرین معاملات هفته نسبت به ابتدای هفته، کاهش قیمت داشته‌اند.

به گزارش جام جم آنلاین، محمد کشتی‌آرای در گفتگو با ایسنا در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، وضعیت بازار بدین ترتیب بود که باتوجه به روزهای پایانی سال میلادی که طبق سنوات گذشته، به دلیل اینکه بسیاری از موسسات و شرکت‌هایی که معاملات طلا دارند، در روزهای پایانی سال به دلیل تسویه حساب‌ها و دادوستدهایی که دارند، معمولا تقاضا برای خرید طلا در بازاهای جهانی ایجاد می‌شود؛ بنابراین در روزهای پایانی سال، قیمت اونس جهانی نوساناتی دارد.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: از همین رو در هفته‌ی اخیر قیمت هر اونس جهانی به طور متوسط رشد ۴۱ دلاری داشته و از ۱۸۴۰ دلار به ۱۸۸۱ دلار در آخرین معاملاتی که ثبت شده، رسیده است. از سوی دیگر نرخ ارز در ابتدای هفته‌ای که گذشت، در کانال ۲۶ هزار تومان بود و در طول هفته به طور متوسط هر دلاری کاهش ۳۵۰ تومان داشته و به کانال ۲۵ هزار تومان نزول پیدا کرد و در روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات هر دلار به ۲۵ هزار و ۸۸۰ تومان رسید.

وی خاطرنشان کرد: این دو عامل (رشد ۴۱ دلاری قیمت هر اونس جهانی و کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ هر دلار در داخل) یکدیگر را پوشش داده و سبب شدند تا در یک هفته اخیر، قیمت سکه و طلا سیر نزولی داشته باشد.

این مقام صنفی تصریح کرد: علاوه‌بر این، همچون روال سال‌های گذشته و طبق سنت‌های گذشته، پیش‌بینی می‌شد که باتوجه به نزدیک شدن به شب یلدا، تقاضا برای خرید طلا افزایشی باشد اما امسال چنین اتفاقی نیفتاد (به دلیل اینکه امسال قیمت طلا بالا بوده و طبیعتا اقبالی برای هدیه دادن طلا، وجود نداشت. ضمن اینکه ویروس کرونا و پرهیز از دورهمی‌ ها نیز احتمالا کم تاثیر نبوده است). بنابراین نه‌تنها تقاضای بیشتری در بازار ایجاد نشد، بلکه عرضه هم بیشتر و مناسب شد؛ در نتیجه حباب سکه نیز در طول یک هفته اخیر به به دنبال کاهش تقاضا، ایجاد شد. در حالی که در ابتدای هفته برای هر قطعه سکه، حباب یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی وجود داشت، در آخر هفته حباب هر قطعه سکه حدود ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

کاهش ۳۵۰ هزار تومان حباب هر قطعه سکه

کشتی‌آرای در رابطه با تغییرات قیمتی در طول یک هفته اخیر، گفت: در مجموع به طور متوسط قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در پایان هفته رسیده است. همچنین قیمت هر قطعه سکه طرح جدید نیز با ۶۵۰ هزار تومان کاهش به طور متوسط، به ۱۲ میلیون تومان در پایان هفته رسیده است. همانطور که اشاره شد، حباب هر قطعه سکه نیز با کاهش ۳۵۰ هزار تومانی در طول هفته، در آخرین معاملات روز گذشته به ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: همچنین در آخرین معاملات ثبت شده در آخر هفته، نیم سکه و ربع سکه هر یک با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی به ترتیب شش میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند. سکه‌های یک گرمی با کاهش ۵۰ هزار تومانی به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده‌اند.

وی افزود: قیمت هر مثقال طلای آب شده نیز با ۱۲۰ هزار تومان کاهش در طول هفته به چهار میلیون و ۹۵۵ هزار تومان رسیده است. علاوه براین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش ۳۲ هزار تومانی، یک میلیون و ۱۴۴ هزار تومان قیمت دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر