jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۵۵۳۶   ۱۸ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۷:۱۱

نتایج یک پژوهش نشان می دهد افراد کوتاه قد بنا به دلایلی بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، نتایج یک تحقیق نشان می دهد افراد کوتاه قد نسبت به افراد قد بلند بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ناشی از دریافت قطرات آلوده به این ویروس در هوا هستند.

قطرات آلوده به کرونا به سرعت به سطوح پایین تر حرکت می کنند و به همین دلیل افراد کوتاه قد بیشتر درگیر آن می شوند.

محققان سنگاپوری با انجام آزمایشاتی، شبیه سازی انتقال ویروس کرونا از یک فرد آلوده را به افراد دیگر انجام دادند. در این آزمایش فردی که مثلا کرونا دارد به فاصله دو متری از دیگران قرار گرفته. سپس وقتی او شروع به سرفه می کند قطرات آلوده به ویروس او در هوا پخش می شوند.

این آزمایش نشان داد که ذرات آلوده به کرونا مدت کوتاهی در هوا معلق مانده و سپس به آرامی به زمین می افتد.

این تحقیقات دانشگاهی این احتمال را مطرح کرد که افراد کوتاه قد (به عنوان مثال افرادی با قد زیر 159 سانتی متر) بیشتر از افراد قدبلند در معرض استنشاق ذرات آلوده به کرونا قرار دارند.

محققان این آزمایش تاکید می کنند کلیه افراد کوتاه قد به همین دلیل است که باید فاصله دو متری خود را با دیگران حفظ کنند چرا که همین آزمایشات نشان می دهد در صورتی که فردی کوتاه قد در مواجهه با فرد آلوده قرار داشته باشد اگر فاصله دو متری را رعایت کند احتمال کمتری برای دریافت ذرات آلوده به ویروس دارد.

این مطالعه با استفاده از انیمیشن ها روی یک مدل کامپیوتری انجام شده است اما منعکس کننده یک سناریوی واقعی نیست.

در شکل زیر قطرات قرمز نشانگر قطرات آلوده هستند. این قطرات آلوده چون سنگین ترند زود به طرف زمین سقوط می کنند. اما اگر در مجاورت فرد کوتاه قد قرار داشته باشند ممکن است به سر و صورت او بپاشند و یا اینکه بر روی لباس او بچسبد.

چرا افراد قدکوتاه بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند؟ (عکس)

 

چرا افراد قدکوتاه بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند؟ (عکس)

 

 

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها