jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۳۲۵۹ ۰۸ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۸:۰۰

رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در رابطه با واکسن کرونا گفت که این واکسن فقط جلوی توسعه علائم بیماری را می گیرد و در فاز نخست عرضه جهانی قرار نیست که بیماری کرونا را به طور کامل ریشه کن کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل ، دکتر فائوچی، رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی هشدار داد که واکسن کرونایی که قرار است به بازار عرضه شود فقط از شدت گرفتن علائم ویروس در بدن جلوگیری می کند و قرار نیست آن را از بین ببرد.  

فائوچی این نکته را عنوان کرد که حداقل چهار واکسن از شرکت های مختلف آمریکایی در اواخر آزمایشات بالینی خود قرار دارند.

هدف اولیه واکسن ریشه کن کردن ویروس کرونا است اما فائوچی می گوید که این واکسن ها در گام نخست تولید هدف دیگری دارند یعنی جلوگیری از شدت گرفتن علائم کرونا در بدن افراد.

فاوچی در اینباره گفت: اولین کاری که انجام می شود این است که اگر افراد آلوده شوند  از توسعه بیماری آنها جلوگیری شود و اگر سدی در برابر بیماری شکل بگیرد در نهایت از جدی شدن آن بیماری جلوگیری خواهید کرد. اگر واکسن از عفونت اولیه جلوگیری کند بسیار خوب است. اما آنچه که من به آن رضایت خواهم داد و همه همکارانم نیز به آن رضایت خواهند داد ، نقطه نهایی اولیه برای جلوگیری از بیماری قابل تشخیص از نظر بالینی است.

اظهارات فاوسی امیدهای آمریکا مبنی بر اینکه واکسن های تولید شده، بیماری همه گیر را به زانو در خواهد آورد بیشتر کرده است هر چند او می گوید که این واکسن ها در فاز نخست قرار نیست ویروس را ریشه کن کنند. فائوچی بر روی ادامه پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی تأکید می کند.

فائوچی قبلاً گفته بود كه با احتیاط خوش بین است كه واكسن تا پایان سال آماده می شود اما اظهار داشت كه این واکسن فقط 50 تا 60 درصد موثر است. وی گفت که در نهایت دوست دارد یکی را ببیند که تا 75 درصد این واکسن روی او موثر واقع شده است.

 

در حال حاضر چهار واکسن از سوی شرکت های آسترازینیکا، فایزر، بیوتک، مدرنا و جانسون در مراحل آزمایشی هستند.

انتظار می رود که واکسن های شرکت فایزر و بیوتک ابتدا از خط پایان عبور کنند و به طور بالقوه می توانند اولین بررسی اثر واکسن در برابر ویروس را در نیمه دوم نوامبر ارائه دهند.

روز دوشنبه فائوچی در مصاحبه جداگانه ای با بی بی سی هشدار داد که احتمالاً دوز واکسن کافی برای همه تا مارس 2021 وجود نخواهد داشت.

این هشدار در حالی بود که دولت ترامپ مصونیت گله ای را به عنوان یک راه حل احتمالی برای ریشه کن کردن بیماری همه گیر عنوان کرده بود

گزارش های خبری حاکی از آن است که «اسکات اتلس» متخصص نورورادیولوژیست که مورد علاقه رئیس جمهور آمریکا است. این نظریه را در کاخ سفید ترویج کرده است. اما چندین مقام بهداشتی از جمله فائوچی  این مفهوم را "کاملاً بی معنی" قلمداد کرده اند.

 

 

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش