jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۸۲۹۳۳ ۰۵ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۰:۳۷

سازمان ملل متحد از آغاز اجرای معاهده بین المللی منع تسلیحات اتمی پس از تصویب آن در ۵۰ کشور خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، سازمان ملل متحد اعلام کرد که هندوراس به عنوان پنجاهمین دولت، معاهده بین المللی منع تسلیحات اتمی که تسلیحات اتمی را ممنوع می‌کند، به تصویب رسانده و بدین ترتیب این معاهده تاریخی پس از ۹۰ روز اجرایی خواهد شد.
 
گرچه کشورهای دارنده تسلیحات اتمی هنوز این معاهده را امضا نکرده‌اند، اما فعالانی که برای قانونی شدن این معاهده تلاش کرده‌اند، امیدوارند که این معاهده یادشده فقط جنبه نمادین نداشته باشد و بتواند به طور تدریجی اثر بازدارندگی از خود نشان دهد.
 
بر اساس بیانیه سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، او این معاهده را «حاصل حرکتی جهانی برای معطوف کردن توجهات به پیامدهای انسانی فاجعه‌بار تسلیحات اتمی خواند»
 
در این بیانیه آمده است که: «این معاهده تعهدی هدفمند در راستای حذف کامل تسلیحات اتمی است که همچنان اولویت اصلی برنامه خلع سلاح سازمان ملل است.»
 
سازمان‌های غیردولتی، همچون کارزار نابودی تسلیحات اتمی (ICAN)، که در سال ۲۰۱۷ جایزه نوبل صلح را برنده شد، نیز از این خبر استقبال کردند.
 
موجی از کشورها، شامل نیجریه، مالزی، ایرلند، مالت و تووالو، در هفتادوپنجمین سالگرد بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی، این معاهده را به تصویب رساندند.
 
بر اساس اعلام سازمان ملل این معاهده از ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ اجرایی خواهد شد.
 
معاهده منع تسلیحات اتمی – که استفاده، توسعه، تولید، آزمایش، استقرار، ذخیره و تهدید به استفاده از تسلیحات اتمی را منع می‌کند- در جولای سال ۲۰۱۷ با رأی مثبت ۱۲۲ کشور تصویب شد.
 
گفتنی است که گرچه ۸۴ کشور این معاهده را امضا کرده‌اند اما هنوز همه آنها آن را به تصویب نرسانده‌اند.
 
شماری از کشورهای مسلح به سلاح هسته‌ای، ازجمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه این معاهده را امضا نکرده‌اند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر