jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۱۸۹۱ ۱۱ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۵۳

پشت سر گذاشتن بیماری کرونا به معنای اتمام تمام مشکلات جسمانی نیست. در این چند ماه بارها ثابت شده که حتی بعد از بهبودی کامل عوارضی در بدن فرد باقی می ماند؛ ممکن است این عوارض رفع شوند و یا اینکه برای همیشه باقی بمانند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، مطالعات سراسری و بررسی نمونه های رندومی از بیماران بهبودیافته کرونایی نشان میدهد که دو سوم افراد مبتلا به این بیماری حتی پس از پشت سر گذاشتن آن عوارضی را باید در بدن خود تحمل کنند که مهم ترین بخش آن مربوط به عضو حیاتی ریه می شود.

متخصصان دانشگاه آکسفورد دریافتند که 60 درصد بیماران سه ماه پس از بهبودی از ویروس در ریه های خود جای زخم یا التهاب دارند و به شدت از آن رنج می برند و به همین دلیل دچار تنگی نفس می شوند.

اسکن MRI نشان داد که 30 درصد از بهبودیافتگان کرونایی دچار آسیب کلیوی ، 26 درصد آسیب قلبی و 10 درصد آسیب کبدی دارند. بازماندگان کووید همچنین نشانه هایی از تغییر بافت در قسمت هایی از مغز خود را نشان دادند و در آزمایش های شناختی و جسمی عملکرد ضعیف تری داشتند.

دو سوم از تنگی نفس رنج می بردند و 55 درصد هم علائم خستگی ذهنی و جسمی را نشان دادند.

در رابطه با سلامتی افرادی که کرونا را شکست داده اند همچنان نگرانی وجود دارد؛ امکان دارد این عوارض جسمانی بعدا با قدرت بیشتری خود را در بدن یک فرد نشان بدهد و سلامت خود را دوباره به شکل جدی به خطر بیندازد.

فقط در انگلیس بیش از 60 هزار زن و مردی که از این بیماری بهبود یافته اند همچنان از عوارض طولانی مدت این بیماری رنج می برند.

بیشتر افرادی که مبتلا به کرونا می شوندظرف مدت دو هفته بهبود می یابند. البته آنها دچار تب می شوند ، سرفه می کنند و به مدت چند روز حس بویایی یا چشایی خود را از دست می دهند.

تعداد اندکی که در بیمارستان بستری هستند غالباً سالخورده هستند و یا بیماریهای زمینه ای دارند؛  از جمله بیماری قلبی ، دیابت و آسم.

به دلیل اینکه بخش زیادی از مبتلایان به کرونا بیماری پیش زمینه ای دارند بسیار سخت است تا میزان دقیق آسیب ناشی از کرونا مشخص شود.

این مطالعه همچنین نشان داد که بیماران بیشتر علائم اضطراب و افسردگی و اختلال قابل توجهی در کیفیت زندگی آنها را نسبت به گروه شاهد گزارش می کنند.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

وقتی وزیر بهداشت از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشورمان خبر داد و گفت که او در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است و حال عمومی خوبی دارد، درواقع داشت خبر خوبی به ملت می‌داد، از این باب که هیچ پنهان‌کاری‌ای وجود ندارد و در مورد ویروس جهش‌یافته انگلیسی، عزمی برای مهار وجود دارد.

کرونا، سرما و آلودگی هوا

کرونا، سرما و آلودگی هوا

هوای تهران نزدیک به یک هفته است که در شرایط ناسالم قرار دارد و حجم زیادی از آلاینده‌ها وارد ریه شهروندان می‌شود.

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

روابط میان کشورها براساس مراوداتی که با هم دارند مبتنی بر اراده آزاد است. به این معنا که طرفین این اراده آزاد را دارند که بخواهند با کشورهای دیگر مراوده و رابطه داشته‌باشند و معامله و تجارت کنند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش