jamejamonline
فرهنگی معارف و اندیشه کد خبر: ۱۲۷۶۶۲۰   ۳۱ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۸:۰۲

فضای فریبنده و فاجعه بار مجازی خطرناك ترین پدیده ای است كه با صدها میلیون كاربر حرفه ای و هزاران میلیارد دلار پول های كثیف و بادآورده در سراسر عالم در پی اسقاط و اضمحلال موجودیت مكتب اسلام و حكومت های مردمی دین محور است.

نقش مخرب فضای مجازی بر تربیت دینی جامعه

به گزارش جام جم آنلاین آموزه های دینی و تربیت اسلامی ماندگارترین سرمایه هر انسان است كه چنانچه دستخوش حوادث و رخدادهای تصنعی شود خرمن هویت و استقلال آدم را به باد تباهی می دهد.
به مجموعه تعامل انسانها از طریق فنآوری های نوین فارغ از بعد زمان و مكان فضای مجازی یا محیط سایبری گفته می شود.
فیسبوك، توییتر، تامبلر، گوگل، لینداین، میت می، میت آپ، وایبر، واتس آپ، اسكایت، تانگو، تلگرام و اینستاگرام بعنوان فضای مجازی یك امكان و انعام شیرینی از دستآوردها و پیشرفت های شگرف دانش بشری است كه برای كسب ثروت و قدرت و رفاه جوامع بوجود آمده كه چنانچه در نهایت دانایی و آگاهی مورد استفاده قرار نگیرد، بدون شك دشمنان در اردوگاه مقابل از آن بهره برداری نموده و بر امكانات كلیدی بانكداری، حمل و نقل، تولید، پزشكی ، تعلیم و تربیت و مهارت های زندگی تسلط و حیات فردی و اجتماعی را تخدیر و ضایع می كنند.
ایران در كسوت ام القرای جهان اسلام و حافظ معارف اعتقادی، اخلاقی و احكام نورانی شرع مقدس در معرض آسیب های شدید و هجمه های ناجوانمردانه شبكه های مجازی جهان غرب و غوغای هویتی و جابجاشدن ارزش های انسانی و اسلامی قرار دارد.
آموزه های الهی زیباترین و ناب ترین ترازو برای تنظیم روابط جمعی ، معیاری برای تشخیص سره از ناسره و ابزاری متقن برای كسب ملكات و جلوات فاضله همواره مورد تهاجم و تخاصم حكومت های فزون طلب و حاكمان ملحد و شكم باره بوده و هست.
ارزش های الهی یك پوسته مستحكم و یك سنگر و محافظ سترگی است كه نرم افزار و گوهر دین و دیانت و شخصیت و همه داشته های انسان در قلب و كنه آن جای گرفته و باعث استتار و مانایی آن در مقابل انواع آسیب هاست.
نقش تربیتی فضای پرتلاطم مجازی و فنآوری اینترنتی بر معنویت به حدی مهم و اثرگذار است كه تبیین آن مستلزم تحقیق و پژوهش های كاربردی و تخصصی است و از عهده هر فرد عادی خارج است.
تلقی انسان از موئلفه های كاركردی فضای مجازی در حیات و آموزه های تربیتی متفاوت و ویژگی های فكری، اقتصادی و تكنولوژی آن از مشخصه های عصر ما فراتر است بطوریكه روح و جان و نگاه آدم ها را حیران كرده و چالش شدید تربیتی بوجود آورده است كه خرافی كردن دین، استبدادی نشان دادن مكتب اسلام، واپسگرا بودن اعتقادات اسلامی و مخالفت با توسعه و توازن و نشاط و تنوع طلبی مهمترین راهبردهای كاربران و طراحان شبكه های اجتماعی است.
نسل نوپای امروز در بعد مهار بیرونی و درون فكری گرفتار شده، فضای سخت، سنگین و كاذب بیرون فرد یعنی جامعه متاثر از تبلیغات و سمپاشی های رسانه های مجازی است.
ایجاد ضعف در دیده و دل، افسردگی مفرط، ضایل شدن عقول، فلج مغزی، اعتیاد مجازی، تنبلی و تن پروری، افت تحصیلی، نابودی اعتقادات دینی و باورهای معنوی مطرح ترین مضرات شبكه های اجتماعی در بین جوانان و كاربران در ایران اسلامی است.
سنت های فنآورانه و تمایل فزآینده جوانان به ظواهر خوش خط و خال فضای مجازی و عدم آشتی بین سنت های دینی و مقتضیات زندگی به یك مانع بزرگ بهره مندی مفید از این دستآورد عظیم دانش بشری تبدیل شده است.
گرایش مذهبی و اعتقاد به شریعت و یكتاپرستی یك حقیقت مبرم و مبرهن است كه خدای مهربان در فطرت هر انسانی به ودیعه نهاده است كه عدالت خواهی، توسعه طلبی، علم اندوزی، نوع دوستی، وطن پرستی، رشد و تعالی روحی و جسمی، استقلال فكری و دستیابی به اطلاعات روز مهم ترین شاخصه های آن است.

نقش مخرب فضای مجازی بر تربیت دینی جامعه
یكی از مظاهر فریبنده گردانندگان فضاهای مجازی كه همیشه بعنوان دامی برای صید جوانان و بهره كشی دلخواه آنان در قالب دوستی و دلربایی و مصاحبت و همراهی است كه تاكنون صدها جوان ساده دل و خوش طینت قربانی آن شده و در چاه فنا و تباهی گرفتار آمده اند در حالیكه بقول شاعر: دوست آن باشد كه گیرد دست دوست / در پریشان حالی و درماندگی.
این دام اندازان دون همت كوچكترین دستگیری از هیچ كدام از طعمه های خود نكرده و در اوج قساوت قلب ، جوانان معصوم و مظلوم را به قربانگاه قتل رهسپار می كنند.
فضای مجازی عین حقیقت و یك روش آسان، سریع، ارزان و جهان شمول و اثرپذیر برای رد و بدل اطلاعات انسانی است و انكار آن امكان پذیر نیست، چون بصورت پیدا و پنهان اقلیم عالم را تسخیر و عصر عواطف و عقلانیت را در سایه گرفته بطوریكه هم اكنون 2 میلیارد نفر از جمعیت جهان بطور مستقیم به اینترنت و ماهواره وصل و با محتواهای مستهجن و معارف ملحدانه سر و كار و در معرض زرق و برق های سحرانگیز و متلون دنیا و جذبه های انحرافی آن قرار دارند.
جلوگیری از جهانی شدن باورهای دینی و سلب توان و تعصب ملی برای پاسداری از مرزهای جغرافیایی و عقیدتی 2 موئلفه مهم و بهانه ثابت جهان استكبار در هجمه نرم سایبری به بنیان های فرهنگی جامعه اسلامی ایران است.
فضای مجازی عامل اثرگذازی است كه در فرهنگ پذیری، انتقال ارزش ها، تعاملات انسانی، تسلط بر فضای خانواده ها و ایجاد جذبه های زودبازده با قدرت اقنای بالاست كه فكر و ذكر و ذهن و زندگی ساكنان عالم را متوجه خود نموده و در صورت عدم هوشیاری و نظارت عالمانه متصدیان كشور و بی تفاوتی خانواده ها ، اساس تربیت دینی را ویران و كانون گرم و معنوی خانواده را هم زیر و رو می كند.
موج اسلام هراسی و شیعه ستیزی در غرب باعث شده كه بیش از 10 هزار سایت ضد اسلامی و ضد شیعه در جهان ایجاد شود تا حقانیت اسلام و مذهب تشیع را در سایه سیاه شبهه افكنی و تردید افزایی قرار دهند، بطوریكه امروز خطر فضای مجازی به یك تهدید جدی برای تغییر نگاه و جابجایی اعتقادات و تفاسیر و برداشت های وارونه از اصل اسلام در قالب یك جنگ سرد تمام عیار تبدیل شده است.
بر اساس وضعیت موجود نمود و بروز فضای مجازی تقدس زدایی، دین گریزی، ضعف اخلاق اسلامی، توسعه ناهنجاری های اجتماعی، هنجارشكنی های تربیتی، كاهش ازدواج، افزایش طلاق، بی بندوباری های جمعی، اضمحلال خانواده ها و تعمیق فساد را در پی داشته است.
انتظار می رود همه تشكل های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی، نهادهای فرهنگی و هنری، گروه های مردمی و متولیان نهادهای اجرایی و تقنینی و قضایی با هوشیاری كامل و احساس مسئولیت های شرعی و ملی در قالب ارائه برنامه های سالم و شاد و متنوع و توسعه تولیدات عامه پسند و جوان محور، روند تخریبی توسعه فضاهای مجازی و شبكه های اجتماعی را مهار كنند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شعر در خانه ملت

شعر در خانه ملت

امروز سالگرد شهادت سید حسن مدرس نماینده شجاع مجلس به دست عوامل رضاخان و روز مجلس است. در دوره‌های مختلف مجلس چه پیش و چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شعر در صحن علنی خانه ملت همواره حضور پررنگی داشته است.

رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

ما زمانی می‌توانیم از یک رسانه هویت‌ محور و عدالت‌ گستر و دارای صفات‌نیکو و پسندیده صحبت کنیم که رسانه‌ نگاری و رسانه‌ گری را به‌عنوان یک کار مبتنی بر اصول حرفه‌ای و در سطح استانداردهای حرفه‌ای جهانی در نظر بگیریم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها