در حالی بنا به گفته وزیر راه و شهرسازی تاکنون ۱.۵ میلیون پیامک به مالکان خانه های خالی ارسال شده که برخی مخاطبان اعلام می کنند «پیامک هایی برای تعیین تکلیف خانه هایی که متعلق به آنها نیست برایشان ارسال شده است».
کد خبر: ۱۲۷۵۶۱۱

به گزارش جام جم آنلاین از  ایسنا، در هفته های اخیر فرآیند ارسال پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونی برای تعیین وضعیت اسکان خانه های آنها آغاز شده است.

بنا به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، روزانه ۱۰۰ هزار پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونی ارسال می شود. وزیر راه و شهرسازی هم امروز اعلام کرد که تاکنون ۱.۵ میلیون پیامک در این زمینه ارسال شده است.

با این حال، به نظر می رسد عدم هماهنگی دستگاه های مرتبط با سامانه املاک و اسکان وزارت راه و شهرسازی به مشکلاتی در این خصوص منجر شده است. به طور مثال برخی مخاطبان عنوان می کنند در حالی که مدتی قبل خانه خود را فروخته و سند زده‌اند و واحد دیگر را خریداری کرده‌اند، پیامکی به منظور تعیین تکلیف هر دو خانه در بازه زمانی ۱۰ روزه برای آنها ارسال شده است.

در این پیامک ها لینک مربوط به وضعیت خانه های فرد مورد نظر قرار دارد که پس از باز کردن آن می توان آخرین اطلاعات مالکیت خانه را مشخص کرد.

اگر منزل مسکونی واگذار شده باید اطلاعات خریدار از جمله کد ملی و شماره موبایل او که اجباری است درج شود، در حالی که ممکن است بعضی افراد هم اکنون به این اطلاعات دسترسی نداشته باشند و نتوانند از طریق دفتر املاک یا دفتر ثبت اسناد به اطلاعات خریدار دسترسی پیدا کنند.

در این صورت، سوال این است که آیا خانه قبلی به عنوان واحد در تملک فروشنده در نظر گرفته و مشمول مالیات بر خانه های خالی خواهد شد یا خیر؟

به نظر می رسد فرایند شناسایی واحدهای خالی از سکنه در گام های ابتدایی با مشکلاتی مواجه شده که طبیعتاً وضع مالیات بر این واحدها را نیز دچار مشکل می کند. البته به اذعان پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، ممکن است شناسایی و رکورد حدود ۲۸ میلیون واحد مسکونی کل کشور در بازه زمانی کوتاه مدت ممکن نباشد اما قطعاً طی دو سه سال محقق خواهد شد.

مردم هر چه سریع‌تر نسبت به تکمیل اطلاعات اقدام کنند

امروز محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - با اعلام اینکه تاکنون ۱.۵ میلیون پیامک به مالکان خانه های خالی ارسال شده است، گفت: خوشبختانه در یک ماه اخیر اقدامات مثبتی در حوزه تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان صورت گرفته و قطعاً این سامانه کمک شایانی به سازمان امور مالیاتی برای اجرای قوانین مالیاتی از جمله قانون مالیات بر خانه‌های خالی خواهد کرد.

او که در حاشیه نشست امروز کمیسیون عمران مجلس سخن می گفت، اظهار کرد که هدف اصلی وزارت راه و شهرسازی از اجرای قانون مالیات بر خانه‌ های خالی، مقابله با سوداگری در عرصه مسکن و تبدیل مسکن از یک کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی است تا بازار به سمت ثبات و آرامش حرکت کند.

وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد که مردم هر چه سریع تر نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه املاک اقدام کنند تا بتوانیم مرحله راستی آزمایی را به صورت کامل اجرایی و عملیاتی کنیم و پس از آن سازمان امور مالیاتی بر اساس مفاد قانون بتواند از مشمولان نهایی مالیات اخذ کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها