مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به درنظر گرفتن تغییراتی در پروتکل‌های بهداشتی ارائه خوراکی در بوفه‌ مدارس، گفت: در صورت عدم بازگشایی حضوری مدارس ممکن است برنامه‌هایی مانند مکمل‌یاری اجرا نشود که از دانش‌آموزان می خواهیم برای تقویت سیستم ایمنی بدنشان از مصرف مکمل‌های مربوطه غافل نشوند.
کد خبر: ۱۲۷۵۲۳۰

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر زهرا عبداللهی در گفتگو با ایسنا گفت: با توجه به وجود بیماری کرونا در صورتی که شرایط برای بازگشایی حضوری مدارس فراهم باشد، دستورالعمل فعالیت بوفه‌ مدارس بازنگری شده است. در این دستورالعمل جدید تاکید شده است که در بوفه مدارس تنها مواد غذایی که دارای بسته‌بندی و مجوز بهداشتی مانند کیک‌ها، بیسکوییت، شیر ساده و... هستند را ارائه کنند. سالیان قبل در دستورالعمل فعالیت بوفه مدارس ذکر می‌کردیم در صورتی که امکان تهیه بهداشتی انواع لقمه‌ها، غذاهای گرم مانند آش و عدسی وجود دارد، می تواند عرضه شود، اما اکنون این بند از دستورالعمل حذف شده و بوفه‌ها نباید غذای پختنی ارائه دهند؛ زیرا احتمال انتقال آلودگی کرونا وجود دارد.

وی درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای اجرای طرح شیر مدرسه و مکمل‌یاری، تصریح کرد: باید منتظر باشیم تا ببینیم شرایط کشور با وجود کرونا چگونه پیش می‌رود؛ اگر مدارس باز باشند به شرط تامین اعتبارات لازم برنامه شیرمدرسه پیگیری می‌شود. طی دو سال اخیر مشکلاتی در تامین اعتبار این طرح وجود داشت و تعطیلی مدارس در سال قبل به واسطه کرونا نیز مزید برعلت شد تا عدم اجرای طرح شیرمدرسه در سال قبل به وقوع بپیوندد. اجرای برنامه شیر مدرسه در صورت تامین اعتبارات امری ضروری است؛ آنهم در شرایطی که حضور کرونا را در جامعه شاهد هستیم، شیر می‌تواند تامین کننده نیاز بچه‌ها به پروتئین و کلسیم باشد و با تقویت سیستم ایمنی بدن به پیشگیری از ابتلا به کرونا نیز کمک کند.

وی افزود: در مورد مکمل‌یاری نیز در صورت بازگشایی حضوری مدارس ترجیحمان این است که به واسطه تامین مکمل‌ها بتوانیم به تقویت سیستم ایمنی دانش‌آموزان کمک کنیم. درصورتی که امکان بازگشایی حضوری مدارس فراهم نباشد نیز به دانش‌آموزان و والدین توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از کم‌خونی و فقر آهن هفته‌ای یک عدد مکمل قرص آهن مصرف کنند. همچنین مصرف ماهیانه یک عدد قرص ویتامین D پنجاه هزار نیز از توصیه‌های ما است.

عبداللهی با بیان اینکه در سال تحصیلی گذشته طرح مکمل‌یاری مدارس اجرا شد، اظهار کرد: البته باز به دلیل محدودیت‌های اعتباری پوشش طرح حدودا ۸۵ درصد بود، اما اجرا شد و امیدواریم امسال هم بتوانیم آن را اجرا کنیم.

وی به برنامه کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان اشاره کرد و ادامه داد: در قالب این برنامه با شناسایی کودکان چاق آنها را به مراکز جامع خدمات سلامت ارجاع می‌دادیم تا کارشناس مربوطه با مشاوره و ارائه برنامه غذایی بتواند وضعیت اضافه وزن کودک را مدیریت کند؛ حال که مدتی است مدارس تعطیل هستند، افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز ما خدمات دریافت کنند. کارشناسان تغذیه نیز در شرایط فعلی کرونا به صورت تلفنی از سامانه ۴۰۳۰ مشاوره تغذیه می‌دهند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: درصورتی که قرار بر بازگشایی حضوری مدارس باشد توصیه اصلی ما پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی است یعنی استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها است. در کنار رعایت این نکات توصیه می‌کنیم دانش‌آموزان در مدرسه خوراکی‌های خود را بخورند و به یکدیگر تعارف نکنند، از خرید خوراکی‌های فله‌ای به شدت خودداری کنند و با رعایت نکات این‌چنینی به حفظ سلامت خود کمک کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی توجه به تغذیه و پیروی از رژیم غذایی درست به پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک می‌کند. کاهش مصرف نمک، قند، چربی، نوشابه های گازدار، فست‌فودها از توصیه‌های جدی ما است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها