jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۰۹۴   ۱۲ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۹:۲۴

رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد طرف های سیاسی در لبنان متعهد شده اند ظرف دو هفته آتی دولت جدید این کشور را تشکیل دهند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدارش با نمایندگان احزاب و جریان های سیاسی ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری کنفرانس بین المللی حمایت از لبنان گفت:احزاب لبنانی متعهد شدند که ظرف دو هفته دولت را تشکیل دهند.
 
ماکرون با اشاره به این که برای سومین بار به لبنان بازخواهد گشت تصریح کرد طرف های سیاسی بدون استثنا ملزم شده اند که تا دو هفته آتی و نهایتا ۱۵ روز دولت جدید را تشکیل دهند و وی با مسئولان لبنان بر سر نقشه راهی که ضامن اصلاحات فوری باشد به توافق رسیده است.
 
این درحالی است که در لبنان روند تشکیل دولت معمولا روندی سخت است و هفته ها و حتی ماه ها به طول می انجامد.
 
وی گفت از میشل عون، رئیس جمهور لبنان و مصطفی ادیب، نخست وزیر و نبیه بری، رئیس پارلمان و دیگر احزاب سیاسی برای شرکت در کنفرانس پاریس در ماه اکتبر درباره ارزیابی دستاوردهای مقامات لبنانی دعوت کرده است.
 
ماکرون همچنین از لزوم تشکیل دولتی با ماموریت مشخص و چهره های دارای صلاحیت که از حمایت طرف های سیاسی برخوردار باشد سخن گفت.
 
رئیس جمهور فرانسه گفت کشورش نیمه دوم ماه اکتبر نشست بین المللی جدیدی را در حمایت از لبنان با همکاری سازمان ملل برگزار میکند.
 
وی اظهار داشت که نقش فرانسه "ایجاد حمایت بین المللی" است.

ماکرون گفت: "نقشه راه لبنان چک سفیدی نیست که به مقامات لبنانی داده شده باشیم. اگر وعده ها در ماه اکتبر محقق نشوند ، عواقبی به دنبال خواهد داشت. این یک خواسته مشخص با جدول زمانی است که از شش تا هشت هفته ادامه دارد.
 
وی افزود: من مکانیزمی را برای ماه‌های آینده پیشنهاد دادم. تا زمانی که اصلاحات انجام نشود پول‌ها را آزاد نمی‌کنیم. من هرگز درباره این طبقه سیاسی در لبنان آسان نمی‌گیرم. پارلمان از سوی مردم انتخاب شده است و نمی‌توانم بگویم باید طبقه سیاسی حاکم به طور کامل تغییر کند. انتخابات پارلمانی وجود دارد و مردم باید واقعیت سیاسی جدیدی را انتخاب کنند.
 
ماکرون گفت: بین لبنان و فرانسه برادری وجود دارد. فرانسه وظیفه‌ای در قبال جوانان لبنانی از طریق دادن فرصت برای تحقق آرزوهایشان دارد. لبنان الگوی همزیستی و تسامح و کثرت‌گرایی است.فرانسه هرگز از لبنان دست نمیکشد.
این دومین سفر ماکرون به فرامسه در کمتر از یک ماه پس از انفجار بندر بیروت است.
 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها