Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۴۵۱۱ ۰۴ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۳:۱۹

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا تشریح کرد

نتیجه آخرین تحقیقات ایرانی ها روی ۷ داروی کرونایی

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تشریح نتیجه آخرین تحقیقات روی ۷ داروی درمان کرونا گفت: به زودی سه گزارش دارویی به کمیته علمی ارائه می شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه در حال حاضر یک دارو در پروتکل درمانی کرونا در سطح بین‌الملل وجود دارد، به خبرنگار مهر گفت: بر اساس آخرین جمع بندی ۲۳ مطالعه روی چندین هزار بیمار در سطح بین‌المللی، تنها اتفاق دارویی که مرگ و میر و مدت بستری را کاهش می‌دهد «کورتون» است؛ تمام تحقیقاتی که روی زیر ۱۰۰ نفر بودند کنار گذاشته شدند.
 
وی افزود: قبل از اعلام نتیجه این دارو، ما در ایران تاثیر این دارو در کاهش مرگ و میر و مدت بستری بیماران کرونایی را اعلام کرده بودیم که بعد از مدتی سازمان بهداشت جهانی نیز آن را تایید کرد و اکنون هم در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 

کاهش مدت بستری ۳ و نیم روزه با داروی «رمدیسیور»

 
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا تاکید کرد: هیچ دارویی مرگ بیماران را کاهش نداده است. آخرین نتایج در خصوص داروی «رمدیسیور» نشان داد ۳ و نیم روز مدت بستری را کاهش می‌دهد ولی تاثیری در مرگ و میر ندارد.
 
قانعی افزود: البته از طرفی نتایج بین‌المللی داروی رمدیسیور مشخص شده ولی در کشور هنوز نتایج آن مشخص نشده است. این دارو در فاز اولیه طول بستری را کم می‌کند ولی باعث کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی در فاز نهایی بخش آی سی یو نمی‌شود.
 
وی با بیان اینکه همه داروها به غیر از کورتون تا کنون نشان داده‌اند که مرگ و میر را کاهش نمی‌دهد گفت: بقیه داروها در کاهش بستری تاثیر دارند، نتایج در خصوص «هیدروکسی کلروکین» نشان داد که شکایت بیمار را کمتر می‌کند.
 
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا افزود: اکنون جایگاه داروها در پروتکل درمانی مشخص است و در مرحله‌ای هستیم که می‌دانیم کدام دارو در درمان، کاهش بستری و کاهش مرگ و میر کرونا موثر است.
 
وی گفت: «هیدروکسی کلروکین» هنوز در پروتکل درمانی کشور ما وجود دارد.
 
قانعی با بیان اینکه در ایران داروهای زیادی مورد بررسی قرار گرفتند، بیان کرد: بررسی‌های داروی «فاواپیراویر» به پایان رسیده و گزارش پایانی آن ارائه شده که نشان داد هیچ اثری در بهبودی و مرگ و میر افراد کرونایی ندارد.
 

درمان سرپایی بیماران با «برم هگزین»

 
قانعی خاطر نشان کرد: داروهای دیگری همچون «برم هگزین» نیز مورد بررسی قرار گرفت که نشان داد استفاده از آن برای بیماران کرونایی تاحدی موثر است؛ از این رو این دارو در پروتکل سرپایی گذاشته شد. در واقع کسانی که در مرحله اول بیماری کرونا هستند از این دارو می‌توانند استفاده کنند چون تاثیر آن روی ویروس است.
 
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به نتایج تحقیقات دارویی که به کمیته ارسال شده گفت: برخی تحقیقات که روی «هموپرفیوژن» انجام شده قرار است گزارش نتایج آن به کمیته ارائه شده اما هنوز «هموپرفیوژن» در پروتکل وارد نشده است.
 
وی تاکید کرد: به زودی سه گزارش دارویی به کمیته علمی ارائه می‌شود.
 
وی در خصوص «اربیدول» گفت: نتایج تحقیقات اولیه نشان داد که این دارو تاثیری در درمان کرونا نداشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

از دو هفته پیش که با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورمان مواجه شدیم، این انتظار وجود داشت رفته‌رفته رشد قابل‌توجهی را نیز در موارد مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری مشاهده کنیم؛ اتفاقی که دیروز رخ داد و مجدد آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا از مرز200 نفر در روز تجاوز کرد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش