jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۳۹۴۵   ۲۸ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۱:۴۱

دکتر هاشم دوست با اشاره به ماهیت گفتار درمانی گفت: گفتاردرمانی یکی از شاخه‌های رشته پزشکی است که به بهبود هر اختلالی که موجب صدمه به گفتار شود، کمک خواهد کرد. ریشه این اختلال را می‌توان در سکته و ضربه مغزی، پارکینسون، بیماری ام اس و یا سایر بیماری‌ها جستجو کرد.

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر هاشم فرهنگ دوست، گفتاردرمان و دکترای علوم اعصاب درخصوص گفتار درمانی و ریشه برخی از اختلالات گفتاری در گفتگو با برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران ادامه داد: گفتاردرمانی دارای چندین حوزه است: اختلالات صدا، اختلالات مربوط به صدای تودماغی، اختلال شکاف کام و سایر اختلالات رشدی. یکی دیگر از این حوزه‌ها، اختلال روانی به معنی روان صحبت کردن است که اختلال لکنت زبان در این حوزه جا می‌گیرد. اختلال دیگر، اختلال تلفظی است که به اشتباه لکنت زبان تلقی می‌شود. این اختلال در کودکان شایع است که در صورت عدم درمان می‌تواند در آینده کودک مشکل‌زا باشد. این مشکل ممکن است ناشی از پردازش مغزی باشد.
تشخیص اختلال گفتاری در آغاز دو سالگی
دکتر هاشم دوست با تاکید بر اینکه اینکه اختلال در گفتار مختص رده سنی خاصی نیست، گفت: اختلالت گفتاری مختص سن و سال خاصی نیست اما در مورد کودکان و پردازش مغزی آن‌ها باید این نکته را مدنظر داشت که با شکل‌گیری زبان و در ادامه ذهن و شخصیت کودک، اگر اختلال گفتاری درست و به موقع تشخیص داده شود، از مشکلاتی که در آینده می‌تواند باعث چالش‌های ذهنی، شخصیتی ،اعتماد به نفس و موقعیت اجتماعی شود، جلوگیری کند. خانواده‌ها باید آگاه باشند که با شروع دو سالگی و تثبیت گفتار کودک اگر با مسائلی مثل محدودبودن تعداد کلمات و یا جملات بلند مواجه شوند، باید نسبت به مراجعه به گفتاردرمان اقدام کنند.
حمایت رایگان سازمان بهزیستی از طرح غربالگری بینایی در مناطق محروم و روستایی
محسن فتاپور، معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران نیز در بخش دیگری از برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران در خصوص طرح غربالگری بینایی با هدف پیشگیری از کم بینایی و نابینایی برای کودکان 6-3 سال گفت: طرح غربالگری بینایی از 15 تیرماه آغاز شده است و تا اواخر مهرماه ادامه دارد و بعد از آن نیز قابل تمدید خواهد بود. با توجه به شیوع ویروس کووید 19 و از آنجایی که این معضل در کودکان تنها با معاینات پزشکی قابل تشخیص است، از تمامی خانواده‌هایی که فرزندانشان مشمول این طرح می‌شوند خواهشمندیم برای مراجعه به مراکز بهزیستی اقدام کنند.
وی افزود: در حال حاضر 230 پایگاه در سطح استان تهران به این منظور در حال فعالیت است. خانواده‌ها برای آگاهی از نزدیکترین مراکز بهزیستی به محل سکونتشان می‌توانند با شماره تلفن 88787198 تماس حاصل کنند.
فتاپور در پایان خاطرنشان کرد: این طرح با هدف اشتغالزایی برای برخی موسسات، مبلغ پنج هزارتومان برای انجام معاینات پزشکی از خانواده‌ها دریافت می‌کند اما در مناطق روستایی و محروم این طرح به صورت در حال اجراست. سازمان بهزیستی از سایر درمان‌های این طرح از جمله جراحی‌های لازم برای مناطق محروم و روستایی به صورت رایگان حمایت می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها