Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۷۳۸۰۶ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۷:۳۶

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران:

آمریکا ۲ به ۱۳ در شورای امنیت شکست خورد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه آمریکا ۲ به ۱۳ در شورای امنیت شکست خورد، گفت:‌شاهد شکست بی سابقه آمریکا در شورای امنیت بودیم و اهمیت این واقعه را نباید فراموش کرد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه سید عباس موسوی و سعید خطیب‌زاده سخنگویان سابق و جدید وزارت امور خارجه، وظیفه اصلی وزارت خارجه را دفاع از جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی خواند.

ظریف عنوان کرد: یعنی وزارت خارجه موظف است اگر یک وقتی بین دفاع از سیاست‌های خود در داخل و دفاع از منافع کشور در سطح بین‌المللی، تعارضی ایجاد شد، خودش را فدای کشور کند. منافع صنفی، دستگاهی و فردی خودش را فدای منافع ملی کند. اجازه دهد که در داخل مورد هجمه قرار بگیرد، اما حرفی، توجیهی را برای سیاست‌ها و اقناع افکار عمومی مطرح نکند که به هزینه پیشبرد منافع ملی در سطح بین‌المللی تمام شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت:شاهد شکست بی سابقه آمریکا در شورای امنیت با رای یک کشور تنها در کنار آمریکا بودیم که اهمیت این واقعه را نباید فراموش کرد. در این شرایط روشن کردن افکار عمومی چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان یک وظیفه بسیار خطیر و یک قسمت عمده از دیپلماسی کشور است.

وزیر خارجه گفت: نمی‌شود فراموش کرد که دیپلماسی عمومی در شرایط کنونی نقش بسیار برجسته‌ای در روابط پیدا کرده و ساختن ذهن‌ها و شکل دادن به نگاه‌ها یک کار اساسی در حوزه دیپلماسی است.

وی بیان کرد: همانطور که حضرت امام فرمودند همه چیز ما از مردم است. اقتدار ما از مردم است. اگر ما اقتدار بین‌المللی می‌خواهیم، مردم باید نسبت به سیاست خارجی توجیه و حامی سیاست خارجی باشند. همزمان وظیفه ما دفاع از منافع ملی در سطح بین‌المللی است و نه دفاع از خودمان.

ظریف در عین حال یادآور شد: گرچه دریافت حمایت عمومی برای سیاست خارجی بزرگ‌ترین عامل اقتدار سیاست خارجی است.

برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت ۲ به ۱۳ شکست بدهد

وی گفت: برای مردم سوالی پیش می آید که برجامی که چندین بار در داخل کشور تشییع و دفن شد، چطور این برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت ۲ به ۱۳ شکست بدهد.یعنی چطور جسد برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت شکست بدهد؟

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: برای مردم این سوال پیش می‌آید که نکند هدف حرکت آمریکا یک چیز دیگر بوده است. چون همه فکر می‌کنند برجام که مرده بود و خاصیتی نداشت و ما هم در داخل به خاطر اینکه هدفمان دفاع از خودمان نبود و هدفمان دفاع از کشور بود، به قول مارک تواین نگفته بودیم که اخبار مرگ زودرس من قدری مبالغه آمیز است، نگفته بودیم اخبار مرگ زودرس برجام نه تنها مبالغه آمیز است، بلکه با حقیقت فاصله بسیار دارد.

به گزارش فارس، ظریف گفت: برای مردم از دیروز سوال است که چطور یک جنازه توانست آمریکا را شکست دهد و این چالشی است که ما با آن روبرو هستیم.

آمریکا می‌داند نمی‌تواند اسنپ بک کند

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین درباره استفاده آمریکا از اسنپ بک (مکانیسم ماشه) عنوان کرد: اسنپ بک آمریکا آنچنان غیرقانونی است که قابل پذیرش نیست و آمریکایی‌ها این را می‌دانند.

وی افزود: خیال نکنید اگر حرفی را بلند زدند و تکرار کردند حق دارند. آمریکا می‌داند نمی‌تواند اسنپ بک کند. هشتم می ۲۰۱۸ آقای بولتون در اوج سرخوشی از اینکه برجام را نابود کرد و ظرف سه ماه ایران را هم نابود می‌کند در مصاحبه مطبوعاتی‌اش در کاخ سفید اعلام کرد که ما دیگر عضو برجام نیستیم که از اسنپ بک استفاده کنیم. هنوز صورت جلسه این روی سایت کاخ سفید است مگر اینکه من بگویم بروند آن جمله را بردارند.

بعد از شکست و ناکامی اخیر آمریکا در تصویب قطعنامه ضد ایرانی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی، «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل در اظهاراتی عنوان کرد که دولت این کشور در روزهای آینده تلاش خواهد کرد با استفاده از مکانیسم ماشه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را احیا کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سند افتخار سپاه

سند افتخار سپاه

بعد از 40 سال از تاریخ دفاع مقدس امروز شاهد اظهارنظرهایی هستیم كه موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره تحریف این دوران شده است.

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر