jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۸۶۰   ۱۳ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۵

دولت قانونی سوریه ایالات متحده را به «چپاول» ذخایر نفتی این کشور به بهانه حراست از میادین نفتی در برابر تروریستها متهم کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، دولت قانونی سوریه ایالات متحده را متهم کرد که ذخایر نفت این کشور را با ادعای حراست از این ذخایر در برابر تروریست‌ها «چپاول می کند».
این در حالی است که قانونگذاران ایالات متحده تصدیق کردند که با گروههای معارض کُرد توافقی برای استخراج نفت از میادین نفتی در شمال سوریه امضا کرده اند.
نکته قابل توجه آن است که به رغم خروج بخشی از نظامیان آمریکا از خاک سوریه در اکتبر گذشته، این خروج آنگونه که ترامپ در کارزار «ضدیت با مداخله نظامی» در جریان رقابتهای انتخاباتی خود وعده داده بود، بطور کامل انجام نشد؛ چرا که یک تیپ نظامی آمریکا در مناطق شمالی سوریه و تحت کنترل نیروهای کُرد دموکراتیک باقی ماند که ظاهراً برای حراست از میدان‌های نفتی منطقه در برابر حمله و چپاول تروریست‌های داعش بوده است.
با این حال، دولت قانونی سوریه ایالات متحده را به «دله دزدی» نفت در جهت منافع خود متهم کرده است. وزارت خارجه سوریه در بیانیه ای که روز یکشنبه توسط خبرگزاری دولتی این کشور (سانا) انتشار یافت، امضای توافق میان یک شرکت نفتی آمریکایی و نیروهای دموکراتیک سوریه را محکوم کرد و استخراج نفت از این میادین نفتی را «سرقت» و نیروهای معارض کُرد را «دست نشانده ای سخیف در دست اشغالگران آمریکایی» خواند.
وزارت خارجه سوریه در ادامه افزود که این توافق را «کان لم یکن و باطل» می‌داند.
گفتنی است که از مدتها پیش، دولت بشار اسد ایالات متحده را به چپاول ذخایر نفتی سوریه متهم می‌کند. با آنکه حضور بخشی از نیروهای آمریکایی در میادین نفتی سوریه ظاهراً از غارت این طلای سیاه به دست نیروهای تروریست جلوگیری می‌کند، اما وضع تحریم‌ها علیه دولت سوریه به آن معناست که ایالات متحده این ذخایر نفتی را به دولت دمشق نیز تحویل نداده است. در عوض، شایعاتی وجود دارد مبنی بر آنکه آمریکا بدون سروصدا نفت این منطقه را به خریداران خارجی از جمله ترکیه می‌فروشد؛ تجارتی که پیشتر داعش و تروریست‌های النصره به آن مبادرت می‌کردند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها