یک نماینده در گفتگو با جام جم آنلاین:

علت گرانی ارز را باید از بانک مرکزی بپرسید!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره افزایش قیمت ارز گفت: حباب در تمام بازار ها تعریف دارد وقتی از طرف تقاضا فشار وارد می شود و عرضه دچار مشکل است قیمت ها رو به بالا می رود. ما باید تنگناها را برطرف کنیم. وگرنه امروز بازار بر اساس طبیعت خود عمل می کند.
کد خبر: ۱۲۷۰۵۲۷

مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جام جم انلاین درباره افزایش قیمت ارز گفت: باید از بانک مرکزی سوال کنید بانک مرکزی مجری است و کنترل نرخ ارز را بر عهده دارد. مجلس از دو هفته پیش به مساله ارز ورود کرده است و مجموعه پیشنهاداتی را همراه با آقایان در دولت آماده کرده است. با مسئولین دولتی صحبت شده و برخی از پیشنهادات ارائه شده است امروز مشغول جمع بندی هستیم. و قول داده بودیم پیشنهادات خود را تا اواسط هفته منتشر می کنیم و برای دولت ارسال می کنیم و رسانه ها می توانند منتشر کنند.
 
این نماینده مجلس تصریح کرد: ما تنگناهای ارزی داریم که به دلیل کرونا تشدید شد. مرزها بسته بود و صادرات غیر نفتی ما دچار مشکل شد. ما متاسفانه با مشکل عدم عرضه ارز صادر کنندگان غیر نفتی به بازار روبرو هستیم. مدیران بانک مرکزی آماری ارائه کردند که 15 هزار صادر کننده بخشی از تعهدات خود را ادا نکرده اند. این میزان صادر کننده بخشی از پول را که باید وارد سامانه می شد عرضه نکرده اند.
 
نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: عرضه کننده ارز وقتی می بیند قیمت رو به بالا است سعی می کند براساس انتظارات صبر کند تا با قیمت بیشتری در بازار فروش داشته باشد بانک مرکزی مهلتی برای انجام تعهدات برای این افراد تعیین کرده است و جریمه ها و تنبیهاتی در نظر گرفته است. دلیل دیگر این است که وارد کنندگانی که می خواستند در آینده وارداتی داشته باشند امروز وارد بازار شده اند تا نیازهای ارزی خود را با قیمت امروز بخرند چون عقیده دارند شاید در آینده قیمت ها گرانتر شود. وقتی بازار ملتهب می شود تقاضاهای راهی بازار می شوند. ما در مورد بازار ارز پیشنهاداتی داریم ابتدا این پیشنهادات را جمع بندی کنیم و در اواسط هفته منتشر می کنیم.
 
این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال، هفته پیش رییس بانک مرکزی اعلام کرده بود دلار روی 18 هزار تومان می اید ولی در حال حاضر شاهد هستیم تابلو صرافی ها قیمت ارز را بالای 21 هزار تومان زده اند ،گفت: این سوال باید از خود ایشان پرسیده شود من نمی توانم در مورد گفته ایشان پاسخگو باشم. حباب در تمام بازار ها تعریف دارد وقتی از طرف تقاضا فشار وارد می شود و عرضه دچار مشکل است قیمت ها رو به بالا می رود. ما باید تنگناها را برطرف کنیم. وگرنه امروز بازار بر اساس طبیعت خود عمل می کند.
 
ظغیانی درباره جلسات کمیسیون اقتصادی با رییس بانک مرکزی گفت: ما در روز سوم تشکیل کمیسیون با ایشان جلسه داشتیم و مواردی را مطرح کردیم و قرار شد پیشنهاداتمان را جمع بندی کنیم و به خدمت ایشان و وزرا و مدیران اقتصادی دولت ارائه کنیم.  من عقیده دارم بانک مرکزی هنوز قدرت و امکانات ورود به بازار را دارد. اما اینکه چرا دست نگه داشته اند و به طور جدی به بازار ورود نمی کنند برای خود ما محل سوال است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۱ - ۲۱ تير ۱۳۹۹
۰
۰
چه راهی بهتر از اینکه مردم را در هول و ولا نگهداشتن و پول های بدون ارزش را به سوی دلالی هدایت کردن وجود دارد گران کردن ارز باعث هجوم دلالان وادامه این قصه ناتمام ..
حال چه بلایی سر سفره کوچک اکثریت جامعه می آید که برای مسئولان مهم نیست.
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها