jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۶۷۰۹۹   ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۴

بیش از 60 درصد وزن انسان را آب تشكیل می‌دهد اما با رسیدن این مقدار به كمتر از ٥٠درصد بیهوشی و سپس مرگ اتفاق می‌افتد. از همین روست كه یكی از دغدغه‌های روزه‌داران كمتر تشنه‌ شدن و تامین آب و مایعات بدن در ماه مبارك رمضان است.

در طول روز نوشیدن هشت تا ٩ لیوان آب برای خانم‌ها و ده تا ١٢ لیوان آب برای آقایان ضروری است و بر این نكته بایستی تاكید كرد كه شیر یا آبمیوه یا چای پررنگ مطلقا جایگزین آب نمی‌تواند باشد، هرچند احساس تشنگی را تسكین می‌دهند.

پس وقتی می‌گوییم آب منظور آب خالص است و استفاده از شربت‌های غلیظ توصیه نمی‌شود.

مصرف ‌نكردن نوشیدنی‌ها و خوراكی‌های ادرارآور از قبیل چای و هندوانه و خربزه در زمان سحر از مهم‌ترین مواردی است كه همواره روزه‌داران باید مدنظر قرار دهند.

میل نمودن این خوراكی‌ها باعث دفع سریع ذخیره آب بدن می‌شود و شخص زودتر از حالت طبیعی تشنه می‌شود.

اگر این خوراكی‌ها در ابتدای شب خورده شود وقت برای جبران آب ازدست‌رفته وجود دارد ولی پس از وقت سحر در طول روز دیگر زمانی نداریم.

یكی از موارد مهم در حفظ تعادل آب و الكترولیت‌های بدن توجه به مصرف نمك به میزان كافی است. حتما تاكید می‌شود از زمان افطار تا پیش از خواب نمك به مقدار كافی مصرف شود، زیرا مصرف نمك كافی باعث می‌شود آب نوشیده شده سریعا از طریق ادرار دفع نشود و در طول روز بدن ذخیره آب كافی داشته باشد.

همین‌طور نمك كافی در تنظیم فشار خون مؤثر و كارآمد است. مصرف سالاد و سبزیجات در نگهداری آب در دستگاه گوارش بسیار كارآمد است و از بروز یبوست پیشگیری می‌كند. توجه داشته باشید یكی از عوارض كم‌آبی در طول روزه‌داری یبوست است.

از خوراكی‌هایی كه در ایام روزه‌داری بایستی به‌شدت از مصرف آنها پرهیز كرد می‌توان به غذاهای برشته یا سوخته، غذاهای خیلی چرب و غذاهای تند و همین‌طور قهوه اشاره كرد.

این دو نوع خوراكی هم حس تشنگی را در طول روز تقویت می‌كند و هم باعث كاهش ذخایر آب بدن می‌شود. خوردن شیرینی‌هایی مانند زولبیا و بامیه نیز هنگام سحر تشنگی را تقویت می‌كند.

مهرداد رحیم زاده - کارشناس تغذیه و رژیم درمانی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر