jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۶۷۰۹۹ ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۴

بیش از 60 درصد وزن انسان را آب تشكیل می‌دهد اما با رسیدن این مقدار به كمتر از ٥٠درصد بیهوشی و سپس مرگ اتفاق می‌افتد. از همین روست كه یكی از دغدغه‌های روزه‌داران كمتر تشنه‌ شدن و تامین آب و مایعات بدن در ماه مبارك رمضان است.

در طول روز نوشیدن هشت تا ٩ لیوان آب برای خانم‌ها و ده تا ١٢ لیوان آب برای آقایان ضروری است و بر این نكته بایستی تاكید كرد كه شیر یا آبمیوه یا چای پررنگ مطلقا جایگزین آب نمی‌تواند باشد، هرچند احساس تشنگی را تسكین می‌دهند.

پس وقتی می‌گوییم آب منظور آب خالص است و استفاده از شربت‌های غلیظ توصیه نمی‌شود.

مصرف ‌نكردن نوشیدنی‌ها و خوراكی‌های ادرارآور از قبیل چای و هندوانه و خربزه در زمان سحر از مهم‌ترین مواردی است كه همواره روزه‌داران باید مدنظر قرار دهند.

میل نمودن این خوراكی‌ها باعث دفع سریع ذخیره آب بدن می‌شود و شخص زودتر از حالت طبیعی تشنه می‌شود.

اگر این خوراكی‌ها در ابتدای شب خورده شود وقت برای جبران آب ازدست‌رفته وجود دارد ولی پس از وقت سحر در طول روز دیگر زمانی نداریم.

یكی از موارد مهم در حفظ تعادل آب و الكترولیت‌های بدن توجه به مصرف نمك به میزان كافی است. حتما تاكید می‌شود از زمان افطار تا پیش از خواب نمك به مقدار كافی مصرف شود، زیرا مصرف نمك كافی باعث می‌شود آب نوشیده شده سریعا از طریق ادرار دفع نشود و در طول روز بدن ذخیره آب كافی داشته باشد.

همین‌طور نمك كافی در تنظیم فشار خون مؤثر و كارآمد است. مصرف سالاد و سبزیجات در نگهداری آب در دستگاه گوارش بسیار كارآمد است و از بروز یبوست پیشگیری می‌كند. توجه داشته باشید یكی از عوارض كم‌آبی در طول روزه‌داری یبوست است.

از خوراكی‌هایی كه در ایام روزه‌داری بایستی به‌شدت از مصرف آنها پرهیز كرد می‌توان به غذاهای برشته یا سوخته، غذاهای خیلی چرب و غذاهای تند و همین‌طور قهوه اشاره كرد.

این دو نوع خوراكی هم حس تشنگی را در طول روز تقویت می‌كند و هم باعث كاهش ذخایر آب بدن می‌شود. خوردن شیرینی‌هایی مانند زولبیا و بامیه نیز هنگام سحر تشنگی را تقویت می‌كند.

مهرداد رحیم زاده - کارشناس تغذیه و رژیم درمانی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر