jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۶۰۶۱ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۵:۵۵

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت بخش زیادی از وظایف و مسئولیت خود را برای شروع طرح اقدام ملی مسکن انجام داده و از این به بعد سرعت اجرا و زمان تحویل واحدها، بستگی زیادی به آورده متقاضیان دارد.

به گزارش جام جم آنلاین، محمود محمودزاده در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: از ۴۰۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن، اجرای ۱۰۰ هزار واحد بر عهده شرکت بازآفرینی است که در بافت‌ های فرسوده اجرا می‌شود. از ۳۰۰ هزار واحد دیگر ۲۳۰ هزار در مراحل اجرایی قرار دارد و مابقی نیز در مراحل مختلف از جمله تهاتر زمین، اخذ پروانه یا انتخاب سازنده است که به زودی به عدد ۳۰۰ هزار مدنظر می رسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا طرح اقدام ملی مسکن تا پایان دولت دوازدهم به اتمام می‌رسد؟ گفت: همواره تاکید کرده ایم که سرعت ساخت و اتمام پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن وابستگی شدیدی به تامین مالی دارد. اگر متقاضیان، آورده خود را به موقع واریز کنند قطعاً در زمان مقرر به پایان می‌رسد ولی اگر پروژه ها با اختلافات داخلی مواجه شود یا اینکه آورده متقاضیان با تأخیر مواجه شود، در پروژه تاثیر می‌گذارد.

پروژه‌ای که یک ساله تمام شد

محمود زاده با اشاره به ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن که به عنوان اولین واحدها قرار است خرداد یا تیر ماه تحویل متقاضیان شود، گفت: این پروژه خرداد سال گذشته شروع و اتفاقاً به یک تعاونی هم واگذار شد اما با توجه به اینکه اعضا آورده خود را به موقع پرداخت کردند ظرف ۱۲ تا ۱۳ ماه آماده شده است.

برنامه افزایش مدت اقساط زمین از ۵ به ۱۰ سال

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه افزایش مدت بازپرداخت بهای زمین واحدهای طرح اقدام ملی از ۵ به ۱۰ سال را به دولت پیشنهاد داده‌ایم، گفت: همه تلاش ما این است که جذابیت بیشتری برای متقاضیان مسکن ملی ایجاد کنیم. با توجه به اینکه تسهیلات بانکی جزو منابع دولتی است و امکان کاهش سود آن وجود ندارد تصمیم گرفتیم که از منابع و امکانات وزارت راه و شهرسازی برای کمک به متقاضیان استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در آیین نامه اجازه داشتیم که زمین را با اقساط پنج ساله واگذار کنیم. به دولت پیشنهاد دادیم که این زمان را به ۱۰ سال افزایش دهد که در کمیسیون‌های مختلف مراحل آن طی شده و انشاءالله در جلسه اصلی دولت مطرح می‌شود. اگر دولت موافقت کند این بزرگ‌ترین ارزش افزوده برای متقاضیان خواهد بود.

به گفته محمودزاده، دو سال در زمان ساخت طرح اقدام ملی، تنفس داده می‌شود و هشت سال اقساط زمین دریافت می‌شود. با توجه به مطالعات اقتصادی و در نظر گرفتن این مسئله که فروش اقساطی زمین، بدون کارمزد است قیمت نهایی زمین بسیار پایین تمام می‌شود و حتی بیشتر از وام‌های ارزان‌قیمت و یارانه دار برای متقاضیان ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، شهریور ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهور آغاز شد. البته در برخی از مناطق از پایان سال ۱۳۹۷ کلید خورده بود.

در قالب این طرح تا پایان سال ۱۳۹۸ عملیات احداث دست کم ۲۱۸ هزار و ۵۲ واحد آغاز شده که بیش از نیمی از پروژه را شامل می شود.

بر اساس اعلام وزیر راه و شهرسازی، اولین واحدهای مسکن ملی در بعضی مناطق کشور، خرداد یا تیرماه امسال تحویل می شود. پیش از این هم محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی به ایسنا گفته بود که ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد در شهرهای کوچک آماده واگذاری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر