jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۶۵۷ ۲۷ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

فریبا پورعطایی، مقامی خوان و نوازنده دوتار و هفتمین فرزند خانواده پورعطایی‌هاست که در گفت‌وگوی صمیمانه‌مان مشارکت کرد.

خانم‌ها در تربت جام از چه زمانی دوتار می‌زنند؟
بانوان خراسانی در قدیم هنرمند بودند، اما آواز محلی و مقامی می‌خواندند و سازشان هم دایره بود. از چند دهه پیش و با رواج فرهنگ موسیقایی در خراسان و تربت جام، بانوان هم به آموختن و نواختن دوتار روی آوردند. البته کلاس‌های آموزشی زیادی در خراسان وجود دارد و مدارس و دانشگاه‌ها و حتی مهدها هم آموزش دوتار می‌دهند. اقبال بانوان خراسانی به دوتارنوازی به حدی است که طبق آمار بیش از هزار زن دوتار زن داریم که این ساز را حرفه‌ای می‌نوازند و در جشنواره‌ها شرکت می‌کنند.
دخترهای خانواده شما از چه سنی دوتارنوازی را فراگرفتند، مثلا خود شما؟
برای ما دوتار مثل اسباب بازی بود و مدام در دست و بالمان بود. تشویق پدر و مادر هم که همیشه وجود داشت. البته برایمان کلاس آموزشی نمی‌گذاشت، اما وجود خودش یک جور کلاس بود، مدام در حال شنیدن و دیدن ساز و آواز بودیم و رفته‌رفته با بزرگ شدنمان در جانمان رسوخ می‌کرد و فقط سؤالاتمان را از ایشان می‌پرسیدیم. پدر همیشه می‌گفت، این میراث من است و ارث دیگری برایتان ندارم. خانه و ملک ندارم و اگر میراث می‌خواهید همین را از من داشته باشید.
پس همه خواهر و برادرها میراث‌دار ارث معنوی پدر هستید؟
بله، البته سه خواهرم معلم هستند و دوتارنوازی بلدند، اما نه در حد حرفه‌ای و عضو گروهمان هم نیستند، اما بقیه استادند در این عرصه و البته استاد بزرگمان بعد از پدر، جمشید پورعطایی است.
وجهه پدر چطور بود؟ مردم قبولش داشتند یا به‌خاطر روی آوردن به موسیقی مخالفش بودند؟
عاشقانه قبولش داشتند و اتفاقا صدای پدر تنها صدایی بود که همواره حتی در مناسبت‌های سوگواری از تلویزیون پخش می‌شد. مثل آهنگ «نوایی نوایی» اش.
بهترین خاطره‌ای که از پدر دارید؟
مادرم تعریف می‌کند، از سه ماهگی به آواز پدر واکنش نشان می‌دادم، خب طبیعی بود چون گوشمان از بدو تولد با این نواها آشنا بود.
اما چیزی که خودم هم خوب یادم می‌آید این است که از بچگی هر وقت پدرم دوتار می‌زد من دسته دوتارش را با دندان می‌گرفتم،​کاری که برایم عادت شده بود و بزرگ‌تر هم که شدم تا سن مدرسه این کار را می‌کردم. وقتی دسته دوتار را به دندان می‌گرفتم، حس آرامش عجیبی می‌گرفتم، می‌گویند طبیعی است چون موسیقی که نواخته می‌شود، در مغز می‌پیچد و ارتعاش عجیبی دارد که همان ارتعاش آهنگین مثل لالایی حالت را خوب می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر