jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۱۹۴ ۲۴ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

دختران بلوچ، هنرمندند و از هر انگشتشان یک هنر می‌ریزد؛ همیشه همین طور بوده،از سالیان دور تا همین امروز. به تعداد همین سال‌ها هم دیده نشدند، حالا اما خودشان دست به کار شده‌اند تا هنر و هنرمندی شان را به رخ بکشانند، همین هم هست که هر از گاهی با نمایشگاهی از دست ساخته‌ها و سوزن دوزی‌های زیبایشان در این شهر و آن شهر و این نمایشگاه و آن نمایشگاه جلوه گری می‌کنند.

دختران هنرمند بلوچ اکنون بساط هنرشان را در گالری ملی صنایع دستی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد پهن کرده‌اند. این بساط زیبا تا 3 دی ماه گسترده است تا نگاهتان را به تحسین وادارد.
نمایشگاه بانوان هنرمند خطه جنوب شرق کشورمان شامل مجموعه‌ای از صنایع‌دستی و آثارسوزن‌دوزی به سرپرستی الهام فتح‌اللهی است که به همت معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مشارکت سعدآباد دایر شده است.
الهام فتح‌اللهی، جوان خیر اهل زنجان متولد ۱۳۷۰ با خرید صنایع‌دستی زنان بلوچ و فروش آنها در بازار، به کسب و کار زنان سوزن‌دوز رونق بخشیده است.
او به‌مناسبت هفته صنایع‌دستی (۲۰ تا ۲۶ خرداد 1398) کارهای زنان بلوچ را به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آورد تا از فروش ساخته‌های فاخر سرانگشتان هنرمند آنها، درآمدی برایشان دست و پا کند.
فتح‌اللهی سرپرستی دانش‌آموزان دو مدرسه در روستاهای مرزی بلوچستان را بر عهده دارد و تاکنون بیش از ۶۰۰ قطعه صنایع‌دستی زنان بلوچ شامل گوشواره، پابند و دستبند را از زنان فاخردوز روستانشین بلوچ خریده و آنها را در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی داخلی عرضه کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر