jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۱۹۴ ۲۴ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

دختران بلوچ، هنرمندند و از هر انگشتشان یک هنر می‌ریزد؛ همیشه همین طور بوده،از سالیان دور تا همین امروز. به تعداد همین سال‌ها هم دیده نشدند، حالا اما خودشان دست به کار شده‌اند تا هنر و هنرمندی شان را به رخ بکشانند، همین هم هست که هر از گاهی با نمایشگاهی از دست ساخته‌ها و سوزن دوزی‌های زیبایشان در این شهر و آن شهر و این نمایشگاه و آن نمایشگاه جلوه گری می‌کنند.

دختران هنرمند بلوچ اکنون بساط هنرشان را در گالری ملی صنایع دستی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد پهن کرده‌اند. این بساط زیبا تا 3 دی ماه گسترده است تا نگاهتان را به تحسین وادارد.
نمایشگاه بانوان هنرمند خطه جنوب شرق کشورمان شامل مجموعه‌ای از صنایع‌دستی و آثارسوزن‌دوزی به سرپرستی الهام فتح‌اللهی است که به همت معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مشارکت سعدآباد دایر شده است.
الهام فتح‌اللهی، جوان خیر اهل زنجان متولد ۱۳۷۰ با خرید صنایع‌دستی زنان بلوچ و فروش آنها در بازار، به کسب و کار زنان سوزن‌دوز رونق بخشیده است.
او به‌مناسبت هفته صنایع‌دستی (۲۰ تا ۲۶ خرداد 1398) کارهای زنان بلوچ را به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آورد تا از فروش ساخته‌های فاخر سرانگشتان هنرمند آنها، درآمدی برایشان دست و پا کند.
فتح‌اللهی سرپرستی دانش‌آموزان دو مدرسه در روستاهای مرزی بلوچستان را بر عهده دارد و تاکنون بیش از ۶۰۰ قطعه صنایع‌دستی زنان بلوچ شامل گوشواره، پابند و دستبند را از زنان فاخردوز روستانشین بلوچ خریده و آنها را در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی داخلی عرضه کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر