jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۱۶۹۳   ۲۱ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

درمان نشدن به‌موقع ارتودنسی،احتمال از دست دادن دندان را زیاد می‌کند

ارتودنســی فقط برای زیبایی نیست

از اهمیت حفظ سلامت دهان و دندان که بگذریم، ارتودنسی نه‌تنها در زیبایی تاثیر دارد بلکه می‌تواند بسیاری از مشکلات دندانی را نیز کاهش دهد. البته این باور که ارتودنسی، درمانی است که فقط باعث زیبا شدن لبخند می‌شود، نادرست است؛ زیرا تمیز کردن و نگهداری از دندان‌های نامرتب کار مشکلی است که احتمال ایجاد پوسیدگی و از دست دادن دندان و بیماری لثه را زیاد می‌کند . در ادامه دکتر امین گلشاه، متخصص ارتودنسی به بیان نکات مهمی در این باره می‌پردازد .

خوب است بدانید عدم درمان به‌موقع نامرتبی‌های دندانی و ناهنجاری‌های فک به افزایش به هم‌ریختگی دندانی، تشدید تحلیل لثه، کاهش کارایی جویدن، تشدید ناتوانی در تکلم، افزایش احتمال صدمات ناشی از ضربه به دندان‌ها و سایش شدید لبه‌های دندان منجر می‌شود .
از دیگر عوارض درمان نشدن ارتودنسی می‌توان به حساس شدن سطوح تاج و ریشه، تحلیل استخوان دور ریشه و فشار روی مفصل فک اشاره کرد که منجر به سایش اجزای مفصل، صداهای مفصل فکی، قفل‌شدن فک و دردهای مزمن ناحیه سر و صورت و گردن می‌شود.
7 سالگی فراموش نشود
درمان ارتودنسی در هر سنی می‌تواند آغاز شود اما هرچه زودتر آغاز شود، درمان راحت‌تر انجام شده و از درمان جراحی یا پیچیده‌تر شدن مشکل جلوگیری می‌شود. انجمن ارتودنتیست‌های آمریکا توصیه می‌کند کودکان در هفت سالگی یا زودتر برای معاینه ارتودنسی مراجعه کنند. هرچند درمان بسیاری از مشکلات
دندانی - فکی بعد از این سن انجام می‌شود ولی مراجعه به موقع، برای شروع درمان برخی ناهنجاری‌ها مانند کوچکی فک بالا، عادت به مکیدن انگشت و جلو بودن چانه مناسب‌تر است.
چرا باید ارتودنسی کنیم؟
گاهی والدین به‌دلیل طولانی بودن درمان ارتودنسی انجام آن را به تاخیر می‌اندازند، اما با انجام ارتودنسی می‌توان: احتمال آسیب دیدن دندان‌های بیرون‌زده، نیاز به جراحی فک و احتمال نهفته شدن دندان‌های دائمی را به میزان زیادی کاهش داد و به حفظ فضای دندان‌های دائمی برای رویش دندان‌ها کمک کرد. گاه به‌دلیل نحوه قرارگیری نادرست دندان‌ها، کودکان نمی‌توانند به درستی صحبت کنند. ارتودنسی حتی به اصلاح جهت رشد فک نیز تاثیر می‌گذارد و بنا بر دلایل گفته شده نیاز است حتما کودکان
در سن مناسب و در صورت نیاز از این درمان بهره بگیرند.
انواع ارتودنسی
در درمان ارتودنسی از دو شیوه با وسایل متحرک و ثابت استفاده می‌شود .
منظم کردن دندان‌ها یا رفع نابهنجاری‌های اسکلتی - فکی با کمک وسایل و پلاک‌های متحرک را ارتودنسی متحرک می‌گویند. اغلب پلاک‌های ارتودنسی از مواد آکریلیک، سیم‌های فلزی نگهدارنده، فنرهای مخصوص حرکت دندانی و حتی پیچ‌های بازشونده فکی تشکیل می‌شوند. اخیرا انواع پلاک‌های پیش‌ساخته تمام پلاستیکی نیز به بازار آمده‌اند.
اکثر وسایل متحرک ارتودنسی (مخصوصا پلاک‌های اصلاح رشدی) فقط در کودکان در حال رشد قابل استفاده‌اند. طول دوره درمان هم با وسایل متحرک بین چند ماه تا یک‌سال متغیر است.
وسایل ثابت نیز شامل مجموعه‌ای از براکت‌ها و سیم‌های فلزی است. براکت توسط مواد چسبنده به سطح دندان‌ها متصل می‌شود و با سیم‌ها و کش‌هایی مخصوص به سمت مورد نظر سوق داده می‌شود.
کدام درمان بهتر است؟
معمولا در درمان نوجوانان و بزرگسالان استفاده از وسایل ثابت ارجحیت دارد اما در انتخاب درمان سن، نوع
و شدت مشکل دندانی - اسکلتی،
بسیار مهم است. درنهایت بهتر است برای تشخیص بهتر به متخصص اعتماد کنید و نظرات خود را نیز در این باره با پزشک خود در میان بگذارید.

علائمی که باید جدی گرفت
علائمی که نشان از نیاز کودک یا افراد بزرگسال برای ارتودنسی است، به شرح زیر است:
دندان‌های قدامی فک بالا بسیار جلوتر از دندان‌های قدامی فک پایین باشند.
دندان‌های قدامی فک بالا عقب تر (داخل‌تر) از دندان‌های قدامی فک پایین باشند. (یا دندان‌های قدامی فک پایین جلوتر از دندان‌های قدامی فک بالا باشند).
دندان‌های قدامی فک بالا بخش بسیار زیادی از دندان‌های قدامی فک پایین را حین بستن دندان‌ها بپوشانند.
دندان‌های قدامی فک بالا و دندان‌های قدامی فک پایین حین بستن دندان‌ها روی هم قرار نگیرند.
دندان‌ها نامنظم، به هم‌ریخته و روی‌هم قرار گرفته باشند.
هنگام ‌جویدن و بلع غذا مشکل وجود داشته باشد.
سایش شدید و نامتناسب دندان‌ها
انحراف فک پایین حین بستن فک
وجود فضا بین دندان‌های قدامی‌ها بالا
وجود فضاهای گسترده در دو فک
رویش دندان‌ها خارج از قوس دندانی
باقی ماندن بیش از حد دندان‌های شیری یا عدم رویش دندان‌های دائمی
نمایش بیش از حد یا کم دندان‌ها و لثه حین لبخند و تکلم
لب‌ها بسیار جلو زده با یا بدون به هم‌ریختگی باشند
لب‌های بسیار تورفته همراه به هم‌ریختگی دندان‌ها
ناهماهنگی خط وسط دندان‌ها با خط وسط صورت
جفت نشدن دندان‌های فک بالا و پایین
مکیدن انگشت تا بعد از شش سالگی

نیلوفر جامه بزرگی
سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها