انتشار اظهارات وزیر خارجه در اجلاس قزاقستان بازتاب گسترده‌ای داشت

دفاع قاطع ظریف از شعار مرگ بر آمریکا

انتشار بخش‌هایی از فیلم اظهارات وزیر خارجه کشورمان در کلوب آستانه که 21 آبان در قزاقستان برگزار شده بود بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت.
کد خبر: ۱۲۴۱۱۷۰

محمدجواد ظریف در این نشست در مقابل فرافکنی‌های آمریکایی - اسرائیلی علیه ایران، به حملات سایر طرف‌ها واکنش‌های تندی نشان داد و از سر داده شدن شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل دفاع کرد. ظریف در بخشی از سخنان خود با قطع کردن سخنان یکی از حضار گفت: من به اراجیف شما گوش دادم حالا نوبت من است حرف بزنم.
وی سپس به تشریح ریشه‌های شعار مرگ بر آمریکا در ایران پرداخت و گفت: اگر کسی بیاید رئیس‌جمهور آمریکا را تغییر دهد و یک دیکتاتور را به کشورتان تحمیل کند که مردمتان را می‌کشد آیا شما نمی‌گویید مرگ بر آن کشور. شما نمی‌گویید مرگ بر آن دولت. چرا ژست آدم‌های با اخلاق را می‌گیرید و بقیه را متهم می‌کنید.
وزیر خارجه کشورمان با طرح این سوال که ما با آمریکا و اسرائیل چه کار کرده‌ایم گفت: آیا این ما هستیم که تلاش می‌کنیم شرایط گرسنگی را برای مردم اسرائیل ایجاد کنیم؟ چه کسانی هستند که تلاش دارند مردم را به حالت گرسنگی بیندازند؟ آیا کسی غیر از آمریکا و اسرائیل است. چه کسی است. به من بگویید.
وی سپس پرسید: آیا ما بودیم که توافق هسته‌ای را نقض کردیم. چه کسی دارد آن را نقض می‌کند. آیا اسرائیل و آمریکا نیستند که آن را نقض می‌کنند؟ آیا آنها نبودند که مرگ توافق هسته‌ای را رقم زدند.
ظریف درباره دلیل این اقدامات آمریکا و اسرائیل گفت:‌ چون از اوباما خوششان نمی‌آمد. اگر از یک رئیس‌جمهور خوشتان نمی‌آید، آیا دلیل می‌شود که دنیا را به هم بریزید؟به خودتان بیایید.
وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: تنها جرم ایران این است که ما تصمیم گرفتیم رئیس خودمان باشیم و به ارتکاب این جرم افتخار می‌کنیم و به آن ادامه می‌دهیم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها