jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۶۲۲۱ ۱۸ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

از شهید مصطفی احمدی‌روشن شنیده بودم در مقطعی که در دولت خاتمی پلمب‌های هسته‌ای باز شد اعضای تیم و کارشناسان هسته‌ای، شادی و شعف بسیاری داشتند و این فک پلمب موجب شد که اعضا با توان و انرژی بیشتر و ظرف مدت کوتاهی سریعا غنی‌سازی را راه بیندازند.

در سال‌های اخیر علی‌رغم کارشکنی‌ها و نقض عهدهای بسیار آمریکا و اروپا در کنار تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، صرفا اقدام به توجیه این‌گونه اقدامات کرده و اقدامات مقابله‌ای انجام نمی‌دادیم، اما در حال حاضر هر چند گام‌های اولیه ما اساسی نبوده و متناسب با اقدامات طرف مقابل نبود اما گام‌های فعلی از جمله تزریق گاز به سانتریفیوژهای فردو خوب و مناسب است و معتقدم که باید در گام‌های بعد غنی‌سازی 20 درصد انجام دهیم.
چنین اقداماتی می‌تواند باعث قوت قلب مردم و تیم هسته‌ای ایران شده و نشان‌دهنده این باشد که به جایی رسیده‌ایم که گام‌های متناسب برداریم و بخشی از این تحریم‌ها و محدودیت‌های پذیرفته شده برجام را کنار گذاریم. برداشتن گام‌هایی در جهت کاهش تعهدات برجامی موجب افزایش روحیه تیم فنی و مردم می‌شود، چرا که متوجه می‌شوند ما هم می‌توانیم مقابل غرب اقدامات متناسب داشته باشیم و صرفا به ساقط کردن هواپیمای متجاوز دشمن بسنده نمی‌کنیم بلکه در حوزه‌های مختلف سیاسی، فنی و نظامی اگر قرار باشد غرب تعدی و تجاوزی داشته باشد ما هم متقابلا در همان سطح برخورد کرده و پاسخ محکمی را خواهیم داد. چنین رویکردی در افزایش اقتدار و عزت ملی میان مردم بسیار موثر و مفید خواهد بود.

حسین آبنیکی

کارشناس مسائل هسته‌ای

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

جهاد همچنان باقی است

جهاد همچنان باقی است

چهلمین سال است که مردم ایران آغاز یک دفاع را جشن می‌گیرند. هرچند جنگ، تلخی و سختی و سیاهی دارد، اما آغاز دفاع‌مقدس از 31شهریور شروع فصل جدیدی از جهاد و ایستادگی بود که ثمره آن، امروز مصونیت‌بخشی نظام در ساحات مختلف است.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر