jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۴۲۷۰ ۰۱ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی پیامدهای متعددی دارد و از زوایای مخلتف سیاسی، امنیتی و بین‌المللی قابل ارزیابی است اما در مورد تاثیر آن بر نشست‌های آستانه باید گفت روند آستانه و روند سوچی در مذاکرات سوریه زمانی شکل گرفت که راهکا‌رهای نظامی‌، بی‌اثر بودن خود را در مورد بحران سوریه نشان داد و تروریست‌ها شکست‌های سنگینی متحمل شدند و ترکیه تجارب تلخی را در این زمینه داشت.

مذاکرات آستانه یک الگو و روند موفق سیاسی در حل بحران سوریه بوده و بسیاری از توافقاتی که خصوصا در مورد ادلب به‌دست آمده در چارچوب مذاکرات آستانه حاصل شده است اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد اینکه نفس اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه ضمن اینکه نقض منشور سازمان ملل و قواعد حقوق بین‌الملل است مغایر توافقاتی است که در اجلاس سوچی و آستانه صورت گرفته است. ادامه این روند می‌تواند به توافقاتی که در مذاکرات مذکور خصوصا در مورد مسائل مربوط به ادلب و تاخیر اجرای عملیات نظامی علیه تروریست‌ها در این منطقه صورت گرفته، تاثیر بگذارد. طبیعتا به نظر می‌رسد هم ایران، هم روسیه و هم ترکیه از ادامه این مذاکرات و پیگیری آن استقبال می‌کنند زیرا بحران سوریه و مسائل مربوط به کردهای شمال سوریه راهکاری غیر از راهکار سیاسی و حقوقی ندارد.
به نظر می‌رسد ترکیه با رصد واکنش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای که در روزهای گذشته نسبت به عملیات خود داشته می‌تواند بازگشت به مذاکرات و پیگیری مسائل در چارچوب مذاکرات آستانه را به عنوان یک چارچوب معتبر برای خروج از وضعیت بحرانی که خودش به‌وجود آورده است انتخاب کند.

احمد کاظمی

کارشناس مسائل ترکیه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر